Co oznacza Brexit dla Polaków? 400 tys. osób wróci do Polski?
Wielka Brytania poza Unią Europejską? Dziś dowiemy się, jak Brytyjczycy głosowali w referendum. Skutki Brexitu liczy Marcin Zasada.
Wczoraj Brytyjczycy decydowali o swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Jeszcze zanim odbyło się referendum, wiadomo było, że skutki „Brexitu”, czyli decyzji o opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo mogą być groźne, choć przy tym zupełnie nieprzewidywalne i to zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i całej Unii, w tym Polski.
2 lata - co najmniej tyle (w optymistycznym scenariuszu) potrwałoby fizyczne wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii. Brytyjczycy musieliby na nowo uregulować cały model współpracy z UE. Dotyczyłoby to nie tylko wymiany towarów, ale i np. przepływu ludzi czy pieniędzy.
4,3 tys. funtów rocznie - o tyle, według obliczeń brytyjskiego ministerstwa skarbu zmniejszyłyby się dochody każdego gospodarstwa domowego na Wyspach, gdyby doszło do Brexitu.
8 taką procentową przewagę w ostatnim sondażu na zlecenie „Daily Telegraph” mieli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Ale już ostatni sondaż pracowni Survey Monkey wskazywał na 1-procentowe prowadzenie sympatyków Brexitu.
17 - mld zł - tyle rocznie płynie do Polski z Wielkiej Brytanii od emigrantów pracujących na Wyspach. Polacy nie tylko wysyłają pieniądze rodzinom, kupują też nad Wisłą nieruchomości.
30 mld funtów - o tyle może spaść wartość eksportu Wielkiej Brytanii w ciągu trzech lat następujących po ewentualnym wyjściu z UE. Z drugiej strony, nawet przy założeniu, że Brytyjczycy wynegocjują z Unią umowę o wolnym handlu, zdecydowanie zmaleje również poziom eksportu polskich firm na Wyspy. Dziś jest on wart 36,6 mld zł.
47 mln osób, a dokładnie: 46 499 537 - tylu Brytyjczyków zarejestrowało się do udziału we wczorajszym referendum. To dane z 382 okręgów wyborczych Wielkiej Brytanii i Gibraltaru. To również o ok. 150 tys. osób więcej niż w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, które wygrała Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona.
700 tysięcy - blisko tylu Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii (dane GUS). Kraj ten jest też numerem jeden na liście docelowych kierunków emigracji naszych rodaków. Według raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych nawet 400 tys. emigrantów z Polski zostanie zmuszonych do powrotu do ojczyzny. Nie będzie ich obejmować prawo stałego pobytu i mogą mieć trudności z utrzymaniem się na brytyjskim rynku pracy.