Co piąta polska para ma problemy z poczęciem dziecka
W opolskim szpitalu przy Reymonta od niedawna działa jedyny w regionie bezpłatny ośrodek diagnostyki niepłodności. Z 40 zbadanych tu par, które dotąd bezskutecznie starały się o dziecko, kilka jest już przy nadziei.
Pod koniec ubiegłego roku opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, jako jeden z 16 certyfikowanych ośrodków w kraju, rozpoczęło realizację ministerialnego Programu ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce. - Do tej pory nie było żadnego bezpłatnego ośrodka w Polsce, gdzie pary pragnące dziecka mogły się zgłosić po pomoc. Kobiety, owszem, chodziły do ginekologa, biegały też do innych specjalistów, ale dla partnera nie było żadnej oferty. Teraz w naszym szpitalu kompleksową opieką otaczamy pary - mówi dr Damian Ziętek z CGPiN.
Z pomocy ośrodka mogą korzystać pary - zarówno małżeńskie, jak i partnerskie - które nie mają dzieci, nigdy wcześniej nie były diagnozowane w kierunku niepłodności, a o dziecko starają się przynajmniej przez ostatnich 12 miesięcy.
- To wynika z definicji niepłodności w rozumieniu Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli para regularnie (2-3 razy w tygodniu) współżyła bez zabezpieczenia i w ciągu 12 miesięcy nie doszło do ciąży, traktujemy to jako niepłodność - mówi dr Ziętek. - Zapraszamy takie pary do nas. Nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zadzwonić (77 454 54 01 w. 701) i umówić się na wizytę.
- Mężczyźni uważają, że skoro są sprawni seksualnie, to parametry ich nasienia nie mają znaczenia.
- Bardzo się mylą!
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień