W czwartek, 31 dzień sierpnia 1939 roku, w Bydgoszczy było ciepło i słonecznie. Rano nikt nie miał pojęcia, że to będzie już ostatni taki dzień...
Bydgoszczanom tego dnia rzucili się od rana w oczy stojący w wielu punktach miasta grupkami harcerki i harcerze. Otrzymali oni od swojej komendy polecenie wystawienia posterunków informacyjnych w mieście, co młodzi druhowie przyjęli z wielkim entuzjazmem.
Celem zbiórki miało być dożywianie rezerwistów i ich rodzin.
Na ścianach budynków, parkanach i słupach ogłoszeniowych przybywały kolejne afisze. O ofiary pieniężne zwrócił się do bydgoszczan Miejski Komitet Opieki Społecznej. Celem zbiórki miało być dożywianie rezerwistów i ich rodzin, organizowanie dla nich pomocy sanitarnej i lekarskiej, pomocy prawnej, pośredniczenie w poszukiwaniu pracy oraz udzielanie zasiłków w naturze i gotówce.
Milicja aprowizacyjna
Starostwo Grodzkie 31 sierpnia poinformowało, że w Bydgoszczy powstała obywatelska milicja aprowizacyjna składająca się z przedstawicieli zrzeszeń pracowniczych i kupieckich, zadaniem której miało być współdziałanie z władzami administracyjnymi i policyjnymi w sprawie przeprowadzania kontroli cen w sklepach i na targowiskach oraz wykrywanie schowanych przez sprzedawców towarów pierwszej potrzeby, jak i przypadków paskarstwa.
W Bydgoszczy powstała obywatelska milicja aprowizacyjna składająca się z przedstawicieli zrzeszeń pracowniczych i kupieckich.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień