Co w prawie piszczy
Darmowe leki dla seniorów - dopiero w przyszłym roku. Nowy podatek na rzecz mediów publicznych. Godzinowa stawka minimalna przy umowach zlecenia. Potwierdzanie umowy przed rozpoczęciem pracy. Nękanie lokatorów - przestępstwem.
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o darmowych lekach dla seniorów. Wynika z niego, że leki dostępne bezpłatnie dla osób w wieku 75 plus będą głównie leczyć choroby związane z wiekiem starczym. Minister zdrowia ma ogłaszać odrębną listę refundacyjną z wykazem bezpłatnych leków dla osób w wieku 75 plus. Prawo do ich przepisywania seniorom dostaną wyłącznie lekarze rodzinni.
Z najnowszych informacji wynika, że nowe przepisy wejdą w życie nie szybciej niż w drugiej połowie 2016 roku. Okazuje się także, że w tym roku raczej nie będzie pieniędzy na darmowe lekarstwa. Środki na ten cel mają się pojawić dopiero w 2017 roku. Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala obiecała, że budżet państwa przeznaczy wtedy pół miliarda złotych na finansowanie leków dla seniorów.
- Minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała wprowadzenie w drugiej połowie roku minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach - w wysokości 12 zł.
Godzinowa stawka minimalna nie będzie stosowana przy zatrudnianiu na etat. Pracowników etatowych od 1 stycznia br. obowiązuje miesięczna płaca minimalna, która wzrosła o 100 zł i wynosi obecnie 1850 złotych brutto.
- Resort pracy zaproponował wprowadzenie obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Zmiana ma być wprowadzona do Kodeksu pracy. Projekt został już skierowany do konsultacji społecznych.
Obecne przepisy w Kodeksie pracy mówią o tym, że jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju umowy i jej warunków - do końca pierwszego dnia pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika jednak, że reguła ta jest wykorzystywana przez pracodawców do nielegalnego zatrudniania. W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy tłumaczą się oni, że pracownicy nie posiadają pisemnych umów ani potwierdzeń warunków umowy, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy.
- Zmiany w Kodeksie karnym wprowadziły karę za nowy typ przestępstwa: stosowanie wobec kogoś innej przemocy niż bezpośrednia w sposób uporczywy lub „istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”.
Chodzi o zapewnienie ochrony lokatorów nękanych przez osoby chcące przejąć ich mieszkania; jest to reakcja na zachowania właścicieli kamienic, którzy utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych lokali, wyłączając prąd lub ogrzewanie, odcinając dostęp do wody itp. Takie przestępstwo ma być ścigane na wniosek pokrzywdzonego i będzie za nie groziło do 3 lat więzienia.
Zmiany dotyczą także Prawa budowlanego. W przypadku stwierdzenia „nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń”, nadzór budowlany nakaże - pod groźbą mandatu - przywrócenie stanu poprzedniego.