Co w prawie piszczy...
AG
Obniżka wieku emerytalnego już po wakacjach. Od 1 kwietnia decyduje się przyszłość OFE. ZUS otrzyma 5 lat na wydanie decyzji. Szykuje się z miana w przepisach wspierających opiekuna.
- Ustawa zakładająca obniżenie wieku emerytalnego wejdzie w życie po wakacjach - oznajmiła premier Beata Szydło. „Sądzę, że w najbliższym czasie komisja będzie się nim zajmowała. Jeżeli Sejm będzie pracował zgodnie z przyjętym harmonogramem, to myślę, że po wakacjach ten projekt ustawy powinien być przyjęty” - poinformowała pani premier.
Prezydencki projekt ustawy przywracającej niższy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) trafił w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji. Prezydent zgłosił go w listopadzie ubiegłego roku, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia, zaś w połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. - 1 kwietnia otworzyło się kolejne okienko transferowe. Do 31 lipca pracujący będą mogli zdecydować, gdzie trafi ich przyszła składka emerytalna: tylko do ZUS, czy też do ZUS i do OFE. Jeśli nie chcą zmian, nie muszą niczego robić. Jeśli jednak chcą dołączyć do OFE powinni pamiętać, aby złożyć stosowną deklarację, bo kolejna taka możliwość będzie dopiero za 4 lata.
Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. płacy. Ubezpieczeni mogą zdecydować, co stanie się z 7,3 proc. ich wynagrodzenia. Ta część składki może być w całości zapisywana na subkoncie w ZUS albo na subkonto trafi tylko 4,38 proc., zaś na rachunek w OFE 2,92 proc.
Pierwsze okno transferowe obowiązywało w 2014 roku, ale wtedy brak aktywności ubezpieczonego był równoznaczny z decyzją o przekazywaniu całości składki wyłącznie do ZUS. - ZUS będzie miał 5 lat na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu nienależnie pobranych świadczeń - wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowanej przez ministerstwo pracy.
Za nienależnie pobrane świadczenia uznaje się te, które uzyskano na podstawie nieprawdziwych informacji, jak i te, które były wypłacane mimo ustania do nich prawa. Podlegają one obowiązkowemu zwrotowi wraz z odsetkami. Termin przedawnienia wynosi 10 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej należność. Problem polega na tym, że organ rentowy nie jest ograniczony jakimkolwiek terminem wydania tej decyzji. Propozycja resortu zakłada, że decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń nie będzie mogła być wydana później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano takie świadczenie.
Nowelizacja obejmie emerytów i rencistów, pobierających zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński oraz pobierających świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. - Osoba otrzymująca zasiłek dla opiekuna nie straci go, jeśli inny członek rodziny uzyska świadczenie pielęgnacyjne. Nie będzie to jednak dotyczyć specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Sejm ma wkrótce zająć się senackim projektem zmian w przepisach, który likwiduje zasadę, że w jednej rodzinie może być przyznane tylko jedno świadczenie opiekuńcze. O szczegółach poinformujemy, gdy tylko Sejm przyjmie ostateczną wersję tego projektu.
Autor: AG