Co w prawie piszczy
AG
Pracodawcy i związkowcy nie osiągnęli porozumienia w sprawie emerytur. ZUS ostrzega przed podawaniem firmom danych. Dwa świadczenia opiekuńcze dopiero od 2017 roku. Spotkanie w ambasadzie Niemiec.
- Pracodawcom i związkowcom z Rady Dialogu Społecznego nie udało się, po dwóch miesiącach pracy, ustalić wspólnego stanowiska w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. To oznacza, że rząd przejmuje inicjatywę – jego opinia o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego ma zostać wkrótce ogłoszona.
W Sejmie w minionym tygodniu odbyło się posiedzenie podkomisji, na którym przedstawiono stanowiska wszystkich stron. Pracodawcy negatywnie ocenili prezydencki projekt, wskazując na jego groźne następstwa ekonomiczne, zaś związkowcy poparli go, dodając swoją propozycję rozszerzenia ustawy o możliwość przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
Wiceminister resortu pracy Marcin Zieleniecki powiedział podczas obrad, że spodziewa się, iż opinia rządu będzie generalnie pozytywna. Przedstawiciele PiS wyjaśnili jednak, że w partii rządzącej nie ma politycznej decyzji, aby rozwiązanie uwzględniające staż pracy znalazło się w ostatecznym projekcie. - Do ZUS docierają sygnały o organizowanych w różnych częściach Polski spotkaniach, które w teorii mają na celu informowanie klientów ZUS i OFE o zasadach dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym. W ich trakcie padają sugestie, jakoby organizator szkoleń współpracował z ZUS. Uczestnicy spotkań proszeni są m.in. o podawanie danych osobowych bliskich uprawnionych do dziedziczenia składek.
ZUS informuje, że nie współpracuje z żadnymi firmami w zakresie informowania o zasadach dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym i ostrzega, że podawane podczas takich spotkań dane osobowe mogą zostać wykorzystane na niekorzyść klientów Zakładu. Zainteresowani zasadami dziedziczenia składek mogą korzystać z bezpłatnych porad bezpośrednio na salach obsługi ZUS, bądź telefonicznie pod numerem: 22 560 16 00. - Jak już informowaliśmy, Sejm zajął się senackim projektem zmian w przepisach, który likwiduje zasadę, że w jednej rodzinie może być przyznane tylko jedno świadczenie opiekuńcze. Posłowie przesunęli jednak wejście w życie nowych przepisów na 2017 rok, gdyż w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na wypłatę większej liczby świadczeń.
Celem senackiej nowelizacji jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. Sędziowie zakwestionowali w nim przepisy, uniemożliwiające przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, jeżeli drugi rodzic otrzymuje już tę formę wsparcia z powodu opieki nad innym potomkiem. - 21 maja, podczas dnia otwartego w Ambasadzie Niemiec w Warszawie, eksperci ZUS wraz z przedstawicielami niemieckiej instytucji zabezpieczenia społecznego DRV Bund będą odpowiadać na pytania dotyczące polskiego i niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych.
Eksperci wyjaśnią, jakie świadczenia przysługują z tytułu pracy w obu krajach. Goście sobotniego pikniku będą również mogli zarejestrować swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Autor: AG