Co w prawie piszczy
AG
Obniżenie wieku emerytalnego jeszcze przed końcem roku? Od 1 kwietnia będzie można zmienić swoją decyzję sprzed 2 lat. Nowy pomysł na ożywienie III filaru emerytalnego. Ważne dla klientów SKOK-u Polska.
- Premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić obniżenie wieku emerytalnego. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk nie wyklucza, że może do tego dość jeszcze przed końcem roku. Wciąż jednak nie wiadomo, czy w warunkach uprawniających do emerytury należy także uwzględnić staż pracy. „W tym momencie trwa jeszcze dyskusja, czy ma to być tylko obniżenie wprost wieku emerytalnego do 60 - 65 lat, tak jak jest w projekcie prezydenckim, czy jeszcze trzeba to powiązać ze stażem pracy, jak chcą niektóre środowiska” - powiedział Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla TVN24. Przypomnijmy, że związkowcy nalegają na uzupełnienie prezydenckiej ustawy o przepisy umożliwiające przejście na emeryturę osobom, które przepracowały co najmniej 40 lat, niezależnie od wieku.
- ZUS przypomina, że oświadczenia w sprawie przekazywania składek na konto w OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie na subkoncie ZUS należy składać dopiero od 1 kwietnia br. Oświadczenia wpływające do ZUS przed terminem, jak i po nim nie zostaną uznane za ważne. Drugie okienko transferowe dla uczestników II filaru emerytalnego, chcących złożyć deklarację o przekazywaniu składek do OFE lub ich ewidencjonowaniu w całości na subkoncie ZUS, rozpoczyna się 1 kwietnia a kończy 31 lipca tego roku. Można będzie zmienić swoją deklarację sprzed dwóch lat, z poprzedniego okienka transferowego. W trakcie trwania nowego okienka oświadczenia będzie można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną, korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.
- Wicepremier Mateusz Morawiecki, który poszukuje źródeł finansowania swojego programu inwestycyjnego, chciałby ożywić III filar emerytalny w Polsce. Zaproponował wprowadzenie zasady domyślności III filaru w miejsce zasady dobrowolności. W praktyce oznaczałoby to, że pracodawca zapisywałby wszystkich zatrudnionych do pracowniczego programu emerytalnego lub przelewał część ich wynagrodzenia na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) albo Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Każdy pracownik mógłby jednak dokonać innego wyboru lub w ogóle zrezygnować z oszczędzania. naczałoby to odwrócenie zasady, która funkcjonuje obecnie, zgodnie z którą sami musimy przejawić inicjatywę, jeśli chcemy zapewnić sobie dodatkowe świadczenia po przejściu na emeryturę. Obecny system nie cieszy się jednak popularnością: z IKE i IKZE łącznie skorzystało niespełna 1,5 mln osób, czyli zaledwie jedna dziesiąta obywateli aktywnych zawodowo. Zasada domyślności miałaby wejść wżycie w przyszłym roku.
- W związku z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego zawieszającą działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie, ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń na konta klientów we wskazanej Kasie. Jednocześnie ZUS prosi swoich klientów, pobierających świadczenia za pośrednictwem SKOK Polska o kontakt z placówką ZUS i zmianę rachunku bankowego, na który Zakład przelewa świadczenie.