Co zrobią władze województwa i miasta z petycjami mieszkańców, by odebrać tytuły biskupowi Suskiemu?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Paulina Błaszkiewicz

Co zrobią władze województwa i miasta z petycjami mieszkańców, by odebrać tytuły biskupowi Suskiemu?

Paulina Błaszkiewicz

Po filmie braci Sekielskich pojawiły się petycje dotyczące pozbawienia biskupa Andrzeja Suskiego honorowych tytułów w regionie. Jak apel mieszkańców przyjęły władze?

- W nawiązaniu do skandalicznych zachowań księdza biskupa Andrzeja Suskiego, który wspierał proceder ukrywania sprawców pedofilii w Kościele Katolickim, prezentujemy petycję o pozbawienie go wszystkich tytułów i honorów. Nie chcemy, by taka osoba była wizytówką naszego regionu i doświadczała niezasłużonej gloryfikacji. Jednocześnie wystosowaliśmy list otwarty do księdza biskupa - mówi Agata Pawlikowska z Toruńskiego Strajku Kobiet, który jest autorem petycji.

Można ją znaleźć na Facebooku, wpisując w wyszukiwarkę: „Petycja o pozbawienie honorów i tytułów biskupa A. Suskiego”.

Petycja skierowana jest m.in. do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i prezydenta Torunia. Podobny apel do władz przygotowało też stowarzyszenie „Polska Laicka”. Co na to prezydent, marszałek i radni?

- Oczywiste jest, że nikt kto kryje przestępców nie zasługuje na tytuł honorowego obywatela. Ale oskarżenie kogoś o takie przestępstwo to bardzo poważna sprawa, którą muszą się zająć organa ścigania. Tylko one, jako jedyne, zgodnie z prawem mają uprawnienia i kompetencje aby sprawdzać czy do tego rzeczywiście doszło. Jeśli materiał filmowy zasiał wątpliwość, to czas na takie działania sprawdzające. Podejrzenie o popełnieniu przestępstwa należy natychmiast zgłosić organom ścigania, jakimi są policja i prokuratura. I tego typu apele powinny zostać tam skierowane. Te instytucje mają kompetencje i narzędzia aby to sprawdzić - tłumaczy Piotr Całbecki (PO), marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.