Cud narodzin to bardzo niezwykły moment, szczególnie jak rodzą się czworaczki!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Cud narodzin to bardzo niezwykły moment, szczególnie jak rodzą się czworaczki!

Małgorzata Pieczyńska

Rozmowa z dr nauk med. Anitą Kazdepką-Ziemińską, specjalistą położnictwa i ginekologii oraz specjalistą perinatologii, która prowadziła ciążę bydgoskich czworaczków.

Niedawno, bo 3 marca br. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela przyszły na świat czworaczki: chłopczyk i 3 dziewczynki. Jak czują się maluchy i ich mama?
Dzieci mają się coraz lepiej. Są stabilne. Jedna dziewczynka otrzymuje już pokarm mamy. Możliwe jest też kangurowanie, choć nie wszystkich maluszków. Cieszę się, że zarówno mama oraz jej pociechy nabierają sił. Pracuję już w zawodzie 28 lat, ale to była pierwsza ciąża czworacza, którą prowadziłam. Raz zdarzyły mi się też trojaczki, no i kilkanaście razy bliźniaki. Byłam dumna, że rodzice powierzyli właśnie mi prowadzenie tej ciąży. Dla mnie, jako lekarza położnika, to dowód zaufania i uznania dla mojej pracy.

Jak często zatem rodzą się czworaczki?
Takie porody zdarzają się raz na 512 tys. wszystkich porodów. Jeszcze rzadziej rodzą się pięcioraczki, bo raz na 41 mln porodów. Trojaczki to jeden przypadek na 6400 porodów. Najczęściej na świat spośród ciąż mnogich przychodzą bliźniaki. Statystycznie zdarza się to raz na 80 porodów.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.