Cudzoziemcy chętnie kupują polskie grunty i lokale

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Krzysztof Strauchmann

Cudzoziemcy chętnie kupują polskie grunty i lokale

Krzysztof Strauchmann

Zagraniczny kapitał inwestuje w nieruchomości w Polsce. W ubiegłym roku cudzoziemcy kupili u nas ponad 56 kilometrów kwadratowych terenu. To cztery razy więcej niż powierzchnia Brzegu.

Od 2016 roku obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują żadnej zgody polskich władz, aby nabywać w Polsce nieruchomości. Notariusze powinni jednak przekazywać informacje o wszystkich transakcjach kupna z udziałem cudzoziemców, choć nie zawsze się z tego wywiązują.

Według informacji z rejestrów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2020 roku cudzoziemcy przystąpili do ponad 7,6 tysiąca transakcji kupna i nabyli w sumie 5643 hektary gruntów, w tym 1,5 tysiąca hektarów lasów i pól. W porównaniu do roku 2019, sprzed pandemii, liczba transakcji nieco zmalała, za to wzrosły powierzchnie nabywanych posesji.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.