Czarny sport wraca na ulicę Broniewskiego w innej formie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Janusz Bąkowski

Czarny sport wraca na ulicę Broniewskiego w innej formie

Janusz Bąkowski

W piątek o godz. 9. w Centrum Handlowym Plaza odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Sportu Żużlowego, pierwszego w naszym kraju.

Wybór tego miejsca ma charakter symboliczny. Na tym terenie w latach 1957-2008 istniał bowiem stadion żużlowy.

To tutaj swoje pierwsze żużlowe kroki stawiała legenda tego sportu, Marian Rose, czy też później inne wspaniałe nazwiska takie jak Bogdan Szuluk, Janusz Plewiński, Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina, Tomasz Bajerski, Wiesław Jaguś czy Mirosław Kowalik.

To właśnie oni byli twórcami historii takich wspaniałych sukcesów toruńskiego żużla, jak tytuły Drużynowych Mistrzów Polski. Od teraz duch tamtych niezapomnianych lat ma niejako ponownie odżyć w pomieszczeniach nowo otwartego muzeum.

Kolekcja z całego świata

Jego pomysłodawcą jest Maciej Gralak. Wielki miłośnik sportu żużlowego, działający w tym środowisku od wielu lat. To właśnie dzięki jego usilnym staraniom i ogromnemu wysiłkowi dojdzie do otwarcia tak wielce prestiżowego obiektu.

Muzeum będzie się opierało głównie na wspaniałej kolekcji motocykli sprowadzanej z całego świata. Jest to jedna z trzech największych kolekcji tego typu w całej Europie. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć przeróżne marki, które kiedyś pokonywały żużlowe okrążenia, na różnych torach świata. Także te, jedne z najstarszych, pochodzące bowiem jeszcze z lat 60. i 70. Ciekawostką jest także fakt, że w muzeum będzie można zobaczyć jedyny motocykl żużlowy polskiej konstrukcji, marki - FIS, rodem z Rzeszowa. Produkcję jego rozpoczęto w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia...

Twarzą będzie mistrz

Twarzą tegoż muzeum będzie zaś ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel.

Swoje miejsce będzie także posiadać rzecz jasna wielka legenda polskiego i światowego żużla, Tomasz Gollob, uznany za najlepszego polskiego żużlowca w historii. Pośród wielu ekspozycji zaprezentowana będzie między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, czy bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum będzie w pełni przyjazne dla odwiedzających. Będzie można bowiem usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a nawet przenieść się w czasie.

W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem znanego dziennikarza, prezentera żużlowego Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą także wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami. Zarówno z tymi byłymi jak i aktualnie uprawiającymi sport żużlowy.

Na początek o godzinie 12, na specjalnej konferencji prasowej w ramach Muzeum Sportu Żużlowego zaprezentują się między innymi takie legendy jak Jerzy Szczakiel i Paweł Waloszek.

Janusz Bąkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.