Zbigniew Marecki

Czas rozbiórek na ul. Długiej w Słupsku

Czas rozbiórek na ul. Długiej w Słupsku
Zbigniew Marecki

Na ulicy Długiej w Słupsku ruszyły już prace rozbiórkowe. Jeszcze nie wiadomo, kiedy wejdą budowlańcy. W poniedziałek weszła ekipa rozbiórkowa z ciężkim sprzętem, która ma przygotować teren pod budowę nowych bloków.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent Marek Biernacki oraz Ewa Wach, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, i Krzysztof Kido, prezes Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, poinformowali o stanie przygotowań na ulicy Długiej do rozpoczęcia jej rewitalizacji.

Na razie jeszcze nie ma decyzji w sprawie pieniędzy na tę inwestycję, o które władze miejskie starają się u marszałka województwa pomorskiego. Zdaniem wiceprezydenta Marka Biernackiego, ostateczna decyzja powinna zapaść jeszcze w listopadzie. Wiceprezydent jest dobrej myśli, bo słupski wniosek dotyczący rewitalizacji został bardzo dobrze oceniony, więc ma szansę na uzyskanie finansowania.

Tymczasem już trwają prace rozbiórkowe na ulicy Długiej. Ich wykonanie zlecił Krzysztof Kido, prezes STBS. Spółka zamierza na oczyszczonym terenie przy ul. Długiej zbudować nowe budynki. W praktyce mają być wyburzone cztery kamienice - od numeru 27 do numeru 30. W zamian, we współpracy Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz STBS, mają powstać nowe kamienice z przeszło czterdziestoma mieszkaniami oraz podziemnym garażem.

Oprócz tego magistrat zamierza w tym rejonie miasta wyremontować układ drogowy. Chodzi o ulice Długą, Ogrodową, Polną i Płowiecką oraz Sygietyńskiego. Planuje także zagospodarować zaniedbane w tym rejonie podwórka, w tym zapomniany ogródek jordanowski przy ul. Ogrodowej.

- Chcemy, by ta część miasta ożyła. To dziś nie wygląda dobrze, ale w przyszłości może i mam nadzieję, że będzie to dobre miejsce do zamieszkania. Długa to przecież sąsiedztwo ratusza miejskiego - stwierdził w 2016 roku prezydent Robert Biedroń. W sumie wszystkie planowane działania mają kosztować około 60 milionów złotych.

Tymczasem PGM prowadzi renowację budynków komunalnych oraz miejskich podwórek we własnym zakresie.

W tym roku spółka wyda na ten cel 1,3 mln zł, w tym milion na odnowienie zasobów komunalnych oraz 300 tys. zł na utwardzenie i odnowienie podwórek.

Jeśli chodzi o odnowienie budynków, to PGM kontynuuje działania rozpoczęte na ul. Długiej w 2016 roku. W ubiegłym roku w pełnym zakresie przy tej ulicy odnowiono kamienice nr 20 i 24 oraz dachy kamienic nr 37, 38 i 39. W tym roku trwa termomodernizacja kolejnych kamienic przy ulicy Długiej - tym razem chodzi o numery 37, 38 i 39. Oszczędności poprzetargowe pozwalają myśleć o kolejnych inwestycjach.

Jednocześnie przygotowano dokumentację dotyczącą renowacji kolejnych 20 obiektów przy ulicy Długiej.

- Cały czas prowadzimy także remonty pustostanów w naszym mieście. W tym roku obejmą one 40 tego typu mieszkań. Dwadzieścia pięć już wyremontowaliśmy, a piętnaście remontów jeszcze trwa - mówiła wczoraj prezes Wach. Zdradziła również, że w przyszłym roku będzie ustalana nowa społeczna lista mieszkaniowa.

Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.