Leszek Kalinowski

Czas zabaw, sztuk i koncertów

Tomasz Skoczylas i Krzysztof Drozdek z Lubuskiego Zespołu Pieśni Tańca włączyli się do winobraniowych przedstawień Fot. Mariusz Kapała Tomasz Skoczylas i Krzysztof Drozdek z Lubuskiego Zespołu Pieśni Tańca włączyli się do winobraniowych przedstawień
Leszek Kalinowski

Winobranie wystartowało. Tancerze i aktorzy zapraszają do zabawy. Bachus będzie rządził do niedzieli. Jak pierwsze dni święta miasta oceniają zielonogórzanie i ich goście? Co jeszcze nas czeka?

Bachus w sobotę oficjalnie przejął klucze od prezydenta Janusza Kubickiego. Choć gospodarz Winnego Grodu nie tak chętnie się ich pozbył. A nawet jak już je przekazał, próbował je odzyskać, wykorzystując nieuwagę Bachusa. Ten oczywiście przybył podratusz z kolorowym orszakiem. Na scenie obaj władcy prowadzili rymowany dialog. Prezydent myślał, że to na jego widok przy ratuszu pojawiły się tłumy, ale Bachus szybko wyprowadził go z błędu i zaproponował zamianę ról. I tak aż do niedzieli miastem rządzi bóg wina i dobrej zabawy.

- Dobrze, że zaraz po tej ceremonii wystąpił nasz zielonogórski kabaret Zachodni - dzieli się wrażeniami Ewelina Karlińska. - W poprzednich latach ta uroczystość była za krótka. Tyle ludzi się zbierało, by po chwili stąd odejść. Teraz ubawiłam się po pachy.

Kabareciarze przedstawili nam na scenie tydzień z życia zielonogórzanina. Były więc scenki z Focusa (szczęśliwy mężczyzna z torbami, czekający na buszującą po sklepach żonę), szkolnej wywiadówki (nauczycielka języka francuskiego), z wizyty u lekarza (który zwraca się do pacjenta w liczbie mnogiej) czy ze stacji benzynowej (proponowanie różnych produktów do zakupienia).

- My jesteśmy z Gliwic. Bardzo się nam podobają wasze kabarety. Cieszyliśmy się, że mieliśmy okazję zobaczyć jeden z nich - przyznaje Klaudia Latoś. - Przy okazji też czegoś się nauczyłam. Nie wiedziałam, że kabaret Słuchajcie ma teraz w składzie dziewczynę. Dodam, że rewelacyjna, i że nazywa się Zachodni.

Zielonogórzanka Urszula Bar-szczewska dodaje tylko, że może te przekleństwa ze sceny można było wykropkować... I dodaje opinię o orszaku: Fajnie, że były też instalacje plastyczne. Chciałabym ich, a dokładniej moje dzieci, widzieć jeszcze więcej. Na pewno będą na zakończenie Winobrania, w korowodzie. Już nie możemy się doczekać.

Zobacz też: WINOBRANIE 2016. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WINOBRANIA

Mieszkańcy i ich goście chwalą też koncert Filharmonii Zielonogórskiej.

- Osobiście nie przepadam za muzyką klasyczną. Namówiła mnie dziewczyna, byśmy poszli na ten występ - zdradza Igor Raszczyk. - Nie żałuję, było naprawdę fantastycznie. I ta atmosfera. Prawdziwie „Radosna klasyka”! Zaskoczyły mnie też te tłumy, które przyszły posłuchać muzyki. Byli i starsi, i młodsi.

Co jeszcze spodobało się zielonogórzanom i ich gościom? Podniebna dekoracja na ul. Żeromskiego. A także więcej miejsca na tej ulicy, bo stoiska poprzesuwano pod ściany. Dobrze, że fontanna nie została zastawiona z każdej strony, jak to bywało w poprzednich latach.

- Gdyby jeszcze tak budę z lunaparku przesunąć na bok, byłoby ekstra - mówi student Sebastian Kałuża.

A winobraniowy jarmark?

- Oferta jest podobna jak w poprzednich latach, ale widzę też nowe stoiska z zupełnie nowymi towarami - mówi Sabina Nowak. - Tylko ceny... trochę za wysokie. Np. oscypka kupuję w górach za dwa złote, a tu zapłaciłam trzy. Lody, napoje dość drogie. Widać, gastronomia chce zarobić, sezon wakacyjno-urlopowy się kończy. Za to kupiłam sobie całkiem tanią biżuterię.

Renata Moroz mówi, że w sobotę około godz. 16 była świadkiem bójki koło dawnego kina Nysa. Mężczyźni szarpali się, bili po twarzy. Byli przypadkowi poszkodowani. Jej zdaniem, to nie jest dobry obraz Winobrania.

- Ludzie przychodzą tu bawić się i chcą czuć się bezpiecznie - podkreśla pani Renata.

Program na poniedziałek, 5 września

Scena przy ratuszu

18.30-19.45 Koncert Mariusza Wawrzyńczyka

20.30-22.00 „Baw się razem z nami” - koncert Szalonych Gitar

Scena Winobraniowa

19.00 Koncert Andrzeja Piasecznego, po koncercie do godz. 24.00 dyskoteka

Imprezy towarzyszące

10.00-17.00 „Winobraniowy Kiermasz Książek” (WiMBP)

Imprezy sportowe

9.00 BILARD CUP VIII Memoriał Damiana Nitschke ( ul. J. Dąbrowskiego 41/1)

Wtorek, 6 września

Scena przy ratuszu

15.00-15.50 Koncert Bolero

15.50-16.15 Tabasco Break Rebels

17.00-18.00 Rage Against The Machine Band

18.45-19.45 Koncert Mamy Prąd

20.30-22.00 Koncert Darii Zawiałow

Scena Winobraniowa

19.00 Koncert Papa D., po koncercie do godz. 24.00 dyskoteka

Imprezy towarzyszące

10.00-17.00 „Winobraniowy Kiermasz Książek” ( WiMBP)

16.00-18.30 Rodzinne Podchody w parku Piastowskim

19.00 Koncert Przemysława Szczotko (ul. Boh. Westerplatte 11)

19.30 Kurs jogi Asana dla zupełnie początkujących (Centrum Jogi Asana, ul. Łużycka 11)

Imprezy sportowe

14.00 54. Mityng Winobraniowy (stadion MOSiR, ul. Sulechowska 37)

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.