Czego się boicie? Policja pyta [audio]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Czerniak
Maciej Czerniak

Czego się boicie? Policja pyta [audio]

Maciej Czerniak

Regionalne i miejskie mapy zagrożeń będą gotowe do końca lutego. Policja spotyka się z samorządowcami. Wczoraj w Bydgoszczy.

Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem nie będzie więcej, ale siły policyjne mają zostać przegrupowane. A dokładniej?

- Jeżeli się okaże, że w jakimś powiecie, na przykład tucholskim albo sępoleńskim, jest bezpieczniej niż w innych, to chodzi o to, by policjantów z powiatów o większym poziomie bezpieczeństwa dyslokować w miejsca, gdzie potrzeba ich więcej - wyjaśniał wczoraj mł. insp. Andrzej Cieślik, komendant miejski policji w Bydgoszczy.

- Statystyka to nie wszystko. Co roku przygotowujemy, bo taki też mamy obowiązek, raporty na temat stanu bezpieczeństwa w mieście i powiecie - mówił Cieślik.

Wczoraj w siedzibie Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej, przy ulicy Iławskiej w Bydgoszczy, komendant spotkał się z urzędnikami, szefami służb - Służby Celnej, straży pożarnej, a także z radnymi osiedlowymi.

Po co to wszystko? - Chcemy przygotować przedstawicieli władz i zwykłych mieszkańców do konsultacji społecznych, do spotkań, które w najbliższym czasie będą się odbywać - zaznacza Cieślik. - Chcemy poznać ich zdanie na temat bezpieczeństwa w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. Te sugestie, odczucia i sygnały staną się podstawą do stworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy na poziomie gmin, powiatów i województwa są częścią ogólnopolskiego projektu Komendy Głównej Policji - wyjaśnia szef policji w Bydgoszczy.

W czwartek spotkał się z samorządowcami w Solcu Kujawskim, a w środę z wójtem i radnymi Nowej Wsi Wielkiej. Tematyka rozmów była taka sama. Policja przygotowuje roczne raporty regularnie.



Na wczorajszym zebraniu, w którym wzięli też udział wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, Robert Dobrosielski - zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego, radni miejscy oraz między innymi przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, również przedstawiono garść statystyk.

Z tych danych wynika, że w stosunku do ubiegłego roku wzrosła liczba wypadków drogowych (z 270 do 283), było więcej ofiar śmiertelnych (z 19 do 22) oraz rannych na drogach (z 326 do 363). Z kolei w rocznym raporcie Komendy Miejskiej w Bydgoszczy, opublikowanym w lutym 2015 roku, czytamy, że ubywa przestępstw prawie wszystkich kategorii. Odnotowano spadek o 1568 (12,7%) wszczętych postępowań i wzrost ich wykrywalności - o 3,9% (2013 r. - 58,5%, 2014 - 62,4%). Wszczętych zostało łącznie 10 778 postępowań przygotowawczych (w 2013 roku - 12 346). W minionym roku odnotowano spadek o 2319 (tj. 19,3%) przestępstw. A w kategorii czynów kryminalnych liczba wszczętych postępowań zmalała z 9366 do 8090.

Prace nad raportem specjalnym policji w regionie to odpowiedź na rozkaz Komendy Głównej Policji. W najbliższych miesiącach na podstawie danych z poszczególnych regionów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce stworzyć mapę zagrożeń bezpieczeństwa całego kraju. Przygotowania trwają już w innych miastach regionu. - Spotkałem się z radnymi podczas sesji Rady Miasta - mówi insp. Krzysztof Bodziński, komendant powiatowy policji w Tucholi. - Podczas konsultacji społecznych będziemy zbierać informacje o zagrożeniach i pytać o poczucie bezpieczeństwa w poszczególnych gminach. Raport z tych konsultacji będzie gotowy na koniec lutego.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.