kp

Czeka nas dziesięć ciężkich lat (2020-2030). W tym okresie będziemy płacić najwięcej za prąd w całej Unii

Gaz, paliwo, prąd: coraz drożej Fot. mow; Dane: Wysokie Napięcie Gaz, paliwo, prąd: coraz drożej
kp

Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej, po 2020 r. będziemy mieli najwyższe ceny energii i taryf w Europie. Lada dzień zdrożeje gaz. A od stycznia zacznie obowiązywać „opłata emisyjna”.

- Jeszcze nie płacimy najwięcej w historii, ale według różnych prognoz (Instytut Energetyki Odnawialnej, Komisji Europejskiej, Krajowej Izby Gospodarczej), najgorsze dopiero przed nami - mówi Agnieszka Fodrowska, ekspertka porównywarki cen energii Enerad. - Przedsmak podwyżek mieliśmy w maju, gdy cena na giełdzie chwilowo podskoczyła do ponad 300 zł/MWh - ten skok odczuli najbardziej przedsiębiorcy.

Według zapowiedzi, czeka nas 10 ciężkich lat (2020-2030) i to właśnie w tym okresie będziemy płacić najwięcej za prąd w całej Unii. Niestety, podwyżki odczuje każdy z nas - od małego gospodarstwa domowego po wielkie przedsiębiorstwa.

O ile wzrosną ceny w przypadku klientów indywidualnych? Otóż, w porównaniu do 2015 r., przewidywany jest wzrost cen energii czynnej o 22,3 proc. oraz w przypadku dystrybucji o 32 proc.

Inwestycje będą kosztowne

Eksperci wskazują, że po 2030 r. ceny zaczną spadać. - Według mnie jest to stosunkowo optymistyczne założenie - uważa Fodrowska. - Dlaczego? Ponieważ naszą energetykę czeka szereg inwestycji - dzisiaj opieramy się głównie na węglu i przestarzałych blokach węglowych.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
kp

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.