Alek Radomski

Częściowy niedowład słupskiego urzędu

Częściowy niedowład słupskiego urzędu
Alek Radomski

Bez wewnętrznej sieci i internetu. Wczoraj po raz 
kolejny doszło do komputerowego paraliżu w słupskim 
ratuszu

Kłopot ze stroną internetową ratusza i niewidocznym biuletynem informacji publicznej. Do tego niedowład wewnętrznej sieci komputerowej. Słowem, kolejny paraliż.

Problemy zaczęły się już kilka dni temu, ale to wczoraj urząd miejski doświadczył awarii systemów informatycznych. Poważnej, ponieważ paraliż sieci skutkował tym, że urzędnicy nie mogli dostać się do informacji zapisywanych ze względów bezpieczeństwa na serwerach. Nie było także możliwości korzystania z poczty elektronicznej, a nawet z drukowaniem najprostszych dokumentów.

W konsekwencji padły wewnętrzne programy księgowe czy legislacyjne. Odczuli to petenci. Działały za to programy i systemy związane z rejestracją pojazdów, dowodami osobistymi i ewidencja działalności gospodarczej. Ale to osobne sieci, które nie mają nic wspólnego ze sprzętem ratusza, a ich serwisem zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, udostępniając urzędom komputery, własne serwery, a nawet kable.

Przypomnijmy: wewnętrzne systemy ratusza odmówiły posłuszeństwa już nie po raz pierwszy. Na początku kwietnia pisaliśmy o analogicznych kłopotach. Tamta awaria trwała dwa tygodnie. Wówczas sekretarz miasta Iwona Wójcik tłumaczyła, że ta część urzędu była przez wiele lat zaniedbywana w kontekście wydatków na sprzęt, a system budowano na darmowych programach. Jednak pytania o dwa lata zaniedbania serwera, czyli niemal całą obecną kadencję, pani sekretarz nie chciała komentować.
Pisaliśmy też, że informatycy informowali władze miasta o kłopotach, które mogą wystąpić z siecią, oraz o tym, że zwalniali się z pracy po restrukturyzacji ich wydziału. Ostatnio wypowiedzenie złożył kolejny, i to nowo zatrudniony kierownik.

– Ale do końca roku będzie nas wspierać – mówi sekretarz miasta Iwona Wójcik. – Zatrudniamy trzech informatyków, a na dniach do pracy przychodzi dwóch kolejnych. Możemy także skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy.

To druga tak poważna awaria sieci komputerowej ratusza w tym półroczu

Alek Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.