Częstochowa: Budynek dawnej Poczty Głównej idzie na sprzedaż. Orange oczekuje ceny blisko 13 milionów złotych
Prawie 13 mln zł chce uzyskać Orange ze sprzedaży swoje budynku przy ulicy Śląskiej w Częstochowie. W modernistycznym obiekcie mieści się do dziś oddział Poczty Polskiej. Czy po sprzedaży zniknie on z tej części miasta?
Budynek, w którym od prawie stu lat znajduje się poczta, a mieszkańcom kojarzy się z ogromnym zegarem umieszczonym na pięciokondygnacyjnej wieży, został wystawiony na sprzedaż. Orange, które jest właścicielem obiektu, chce uzyskać z jego sprzedaży 12,9 mln zł.
Orange sprzedaje budynek w centrum Częstochowy jako „kompleks budynków biurowych z parkingiem wewnętrznym“. Nieruchomość obejmuje działki o łącznej powierzchni 4 211 m kw. Budynek objęty jest nadzorem konserwatorskim i został wpisany do rejestru zabytków (poz.65, nr. in. 458/89).
To dwa budynki biurowe o różnych kondygnacjach. Większy obiekt 5-kondygnacyjny i mniejszy 4-kondygnacyjny. Wewnątrz mieszczą się różnorodne powierzchnie biurowe (m.in. w układzie gabinetowym), szkoleniowe, konferencyjne oraz pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne. Obiekty do adaptacji według potrzeb i wykorzystania na cele biurowo-usługowe.
Co stanie się z pocztą po sprzedaży budynku?
To właśnie w budynku przy ulicy Śląskiej zamontowane zostały jedne z pierwszych w Częstochowie obrotowe drzwi, które w 1995 roku zostały zdemontowane. Do dziś mieszkańcy korzystają z usług placówki pocztowej. Na poczcie funkcjonuje elektroniczny system obsługi interesantów, znajdują się tutaj też liczne skrytki pocztowe. Poczta Polska nie wie jednak nic na temat sprzedaży tego budynku.
– Poczta Polska najmuje na czas nieoznaczony w przedmiotowym budynku lokal na potrzeby urzędu pocztowego Częstochowa 17 i nie otrzymaliśmy informacji z Orange o planowaniu lub przygotowywaniu do sprzedaży tej nieruchomości – poinformowało nas biuro prasowe Poczty Polskiej S.A.
Operator telefonii komórkowej nie ukrywa, że budynek w Częstochowie jest mu po prostu niepotrzebny. – Orange Polska od lat realizuje program sprzedaży niepotrzebnych nieruchomości, a pieniądze uzyskane z transakcji inwestuje w rozwój usług telekomunikacyjnych – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Historia budynku Poczty Głównej
Budynek wystawiony na sprzedaż ma bogatą historię. Zbudowany w latach 1925-1926 pod kierunkiem F. Tadaniera gmach pocztowy zaprojektował Adolf Szyszko-Bohusz. Poczta to ciekawy przykład architektury konstruktywistycznej, o żelazo-betonowej konstrukcji szkieletowej. Górną część narożnej wieży stanowi stalowo-szklany sześcian z czterema wielkimi tarczami zegara. Czasomierz przez lata miał problemy z funkcjonowaniem. Na chwilę obecną znów działa. W 1991 r. przedsiębiorstwo Polska Poczta, Telegraf i Telefon podzieliło się na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską SA, a budynek przypadł TP SA. Poczta Polska natomiast wynajęła od TP S.A. pomieszczenia w budynku. Jak zapewnia Orange, interesy znajdującej się w budynku Poczty Polskiej zostaną przy sprzedaży budynku „odpowiednio zabezpieczone w drodze negocjacji, zgodnie z oczekiwaniami stron“.