Czy gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę? Kurator uspokaja: egzaminy będą
Dziś rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które potrwają trzy dni. Od poniedziałku nauczyciele strajkują. Rodzice i dzieci boją się, czy uda się znaleźć porozumienie na ten czas. Kuratorium oświaty uspokaja, że mimo trwającego strajku egzaminy odbędą się zgodnie z planem.
72 proc. szkół w całym mieście, 93 proc. szkół podstawowych, 88 proc. szkół ponadpodstawowych i 56 proc. przedszkoli - tak wyglądał we wtorek strajk szczecińskich placówek oświatowych.
Najtrudniejsza sytuacja w tej chwili występuje w podstawówkach. Z 41 placówek tego typu w naszym mieście jedynie 3 nie przyłączyły się do ogólnopolskiego strajku.
- Najgorzej jest z najmłodszymi klasami. Opiekę nad dziećmi sprawuje jedynie 15 procent nauczycieli zatrudnionych w podstawówkach, którzy wyrazili gotowość do pracy. Tam, gdzie z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogą odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z planem, prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta.
Jeśli chodzi o przedszkola, do akcji strajkowej przyłączyło się 29 placówek z 52 ogółem. Podobnie jak w przypadku szkół, wielu szczecińskich rodziców samodzielnie zapewnia opiekę maluchom.
W szkołach ponadgimnazjalnych pracuje 18 proc. nauczycieli, a do strajku przyłączyło się 29 z 33 szkół.
To stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych, ponieważ może brakować osób do komisji egzaminacyjnych.
Kuratorium oświaty w piątek uruchomiło specjalną linię telefoniczną, na którą mogą zgłaszać się osoby z uprawnieniami pedagogicznymi, które mogą wejść w skład komisji egzaminacyjnych. W tej chwili zgłosiło się 191 takich osób.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień