Czy grozi nam pustka przy ołtarzach? Kryzys powołań jest faktem
Liczby nie kłamią. W 2019 roku - według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego - w polskich seminariach było 1700 kleryków. Mało, jeśli podzielić ich na 41 diecezji i całkiem sporo seminariów zakonnych. Do wielu seminaryjnych drzwi puka co roku ledwo kilku kandydatów, a bywa, że żaden.
We wspomnianym 2019 roku najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowywało się do święceń w diecezjach warszawskiej (133), tarnowskiej (103) oraz krakowskiej (69). Najmniej w bydgoskiej (10), sosnowieckiej (13) i drohiczyńskiej (14).
Według tej samej statystyki diecezja opolska miała w opisanym przez instytut roku 40 alumnów. Jeśli ich podzielić przez 6 lat, bo tyle trwa studiowanie teologii i przygotowanie do święceń w seminarium, statystycznie było ich trochę ponad 6 na roku. Dla porównania w jednym - prawda że rekordowym dla tej diecezji - roku 1956 wyświęcono w Opolu 68 diakonów. Ale nie trzeba się cofać aż tak daleko. W tzw. latach papieskich (1979-1981) po wyborze Karola Wojtyły w seminarium w Nysie było 240 kleryków, dokładnie sześć razy tylu, co 40 lat później. A przecież diecezja opolska nie jest wcale negatywnym wyjątkiem, przeciwnie, na tle reszty Polski jest tu kleryków wciąż relatywnie dużo.
Kilka tygodni temu, w pożegnalnym liście do diecezjan, odchodzący na emeryturę biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski napisał, iż nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni zaspokoiłaby potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną. (...) Obecnie w naszym seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75) - pisał biskup cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną
Wnioski z tego listu są co najmniej dwa i obydwa dają do myślenia. Nie trzeba się cofać o ponad pół wieku i więcej, wystarczy około 15 lat, by dostrzec wyraźną tendencję spadkową.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień