Czy jest ratunek dla starej parowozowni w Żaganiu?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Czy jest ratunek dla starej parowozowni w Żaganiu?

Małgorzata Trzcionkowska

Lokomotywownia przy ul. Przyjaciół Żołnierza ma zostać wyburzona. O jej zachowanie walczą pasjonaci ze stowarzyszenia kolejowego.

Budynek powstał w 1980 roku. Nie jest więc zabytkowy. W 2010 został na głucho zamknięty i już nikt nie próbował przywrócić mu świetności. W ub. roku znalazł się na liście PKP obiektów przeznaczonych do wyburzenia, w całym kraju.

O jego zagospodarowanie walczy Fundacja Kolejowa „Stacja Lubsko/Sommerfeld”. - Lokomotywownia nie jest stara - tłumaczy Robert Kotowski ze fundacji. - Ale też nie ma dokładnej wykładni, co to jest zabytek. Stoimy na stanowisku, że ze względu na znaczenie, historię miejsca i związki kulturowe z regionem i oraz z miastem ma znaczenie. Mamy nadzieję że przekonamy o tym urzędników.

Na razie pasjonaci wysłali pismo do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków, w sprawie parowozowni. Nie ma żadnej konkretnej decyzji, ale dostali pismo o uzupełnienie ich wniosku. Zwrócili się też do miasta z prośbą o przejęcie budynku PKP i stworzenie w nim na przykład muzeum. Jednak ten pomysł w Żaganiu się nie spodobał.

Budynek stoi od dawna pusty. Co jakiś czas włamują się do niego złomiarze i kradną, co się da. W ubiegłym roku znalazł się na liście obiektów do wyb
Małgorzata Trzcionkowska Budynek stoi od dawna pusty. Co jakiś czas włamują się do niego złomiarze i kradną, co się da. W ubiegłym roku znalazł się na liście obiektów do wyburzenia.

Czy warto walczyć o zachowanie starej lokomotywowni? Kto powinien ją przejąć? Czytaj więcej w sobotę, w papierowym wydaniu „Kuriera Żarsko-Żagańskiego” oraz w piątek na kurierzz.pl

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.