Czy nieślubny syn króla Kazimierza Wielkiego został pochowany w podziemiach kościoła franciszkańskiego w Krośnie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Czy nieślubny syn króla Kazimierza Wielkiego został pochowany w podziemiach kościoła franciszkańskiego w Krośnie?

Ewa Gorczyca

Jakie tajemnice kryje krypta w podziemiach kościoła franciszkańskiego w Krośnie? Legendę o pochowanym tam rodzeństwie Oświęcimów znają wszyscy. Ale jest i mniej znany przekaz, związany z nieślubnym potomkiem króla Kazimierza Wielkiego.

Otym, że królewski syn mógł być pochowany w podziemiach najstarszej krośnieńskiej świątyni, nikomu by się nie śniło, gdyby nie zapiski Żegoty Pauliego, XIX-wiecznego etnografa, archeologa i historyka.

- To zapomniany dziś badacz przeszłości, genialna postać - mówi Łukasz Stachurski, krośnianin, archeolog, kustosz z Muzeum Rzemiosła.

Około 1838 roku ukazały się „Starożytności galicyjskie”, efekt młodzieńczych wędrówek Żegoty Pauliego po Galicji. Autor zawarł tam opis zjawisk, wydarzeń i pamiątek historycznych, z którymi się zetknął. I w tym właśnie wydawnictwie pojawiła się m.in. relacja o kaplicy Oświęcimów w kościele ojców Franciszkanów w Krośnie.

W dalszej części przeczytasz:

  • co wiedział o krypcie Żegota Pauli
  • dlaczego to właśnie Krosno miało zostać wybrane przez króla dla jego nieślubnego syna
  • kim była Esterka, z którą król miał mieć piątkę dzieci
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.