Czy po okresie próbnym należy wystawić pracownikowi świadectwo pracy?
Pracownik został zatrudniony na okres próbny. a następnie firma chce z nim podpisać umowę na czas nieokreślony. Czy po okresie próbnym trzeba mu wystawić świadectwo pracy?
Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.
- Pracowałem na pierwszej umowie na czas określony od 1 września 2013 r. do 30 września 2015 r., druga umowa trwa od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r. Jak należy liczyć okres zatrudnienia po nowelizacji kodeksu pracy? Czy trzecia umowa od 1 października 2016 r. powinna być zawarta już na czas nieokreślony?
- Umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu wejścia w życie nowych przepisów (22 lutego 2016 r.) będzie traktowana jako druga umowa na czas kreślony a po zakończeniu tej umowy od 1 października 2016 r. pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem jeszcze jedną - trzecią umowę na czas określony, ale łączny czas trwania drugiej i trzeciej umowy liczony od dnia wejścia w życie nowych przepisów nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy.
- Zatrudniliśmy pracownika na trzymiesięczny okres próbny do 20 grudnia 2015 r. a następnie chcemy z nim podpisać umowę na czas nieokreślony. Czy po okresie próbnym należy wystawić mu świadectwo pracy?
- Pracodawca na podstawie art. 97 par. 1 Kodeksu pracy, jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w dniu zakończenia umowy na okres próbny tj. 20 grudnia 2015 r. w sytuacji gdy będzie kontynuacja zatrudnienia na podstawie umowy bezterminowej.
- Pracownica 2 listopada 2015 r. przedstawiła orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym skrócono jej czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo. W grudniu będzie wykorzystywała 10 dni urlopu, wcześniej wybrała już 16 dni. Ile będzie wynosił dzień urlopu? Czy urlop dodatkowy z tytułu niepełnosprawności będzie jej przysługiwał z dniem 1 stycznia 2016 r., czy od 2 listopada 2016 r.?
- Pracownikowi niepełnosprawnemu z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności od dnia przedstawienia orzeczenia przysługuje prawo do skróconego czasu pracy tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Jeżeli pracownica przedstawiła pracodawcy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to od tego dnia należy liczyć jeden dzień urlopu wypoczynkowego jako 7 godzin tj. 10 dni x 7 godzin, czyli 70 godzin. Pierwszy dodatkowy urlop pracownica ta nabędzie po przepracowanym roku, czyli 2 listopada 2016 roku w wymiarze 10 dni.