Tomasz Wersocki

Czy wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholi nocą w Toruniu w godzinach od 22 do 6 jest właściwe?

Czy wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholi nocą w Toruniu w godzinach od 22 do 6 jest właściwe? Fot. Tomasz Czachorowski Czy wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholi nocą w Toruniu w godzinach od 22 do 6 jest właściwe?
Tomasz Wersocki

W Toruniu trwają konsultacje społeczne na temat ewentualnego zakazania w mieście sprzedaży alkoholu w nocy. Taką możliwość dała znowelizowana ustawa o ograniczaniu sprzedaży alkoholu.

Na mocy zmian dokonanych głosami posłów w Sejmie każdy samorząd od stycznia może ustalać własne warunki sprzedaży alkoholu. W Toruniu nadal trwa ożywiona dyskusja na ten temat, miasto prowadzi bowiem konsultacje z mieszkańcami.

Kto za, a kto przeciw?

Głównymi propagatorami zakazu są osoby zamieszkujące ścisłe centrum miasta oraz takie, których dom znajduje się w pobliżu całodobowych sklepów z alkoholem.

Wprowadzenie nocnej prohibicji byłoby dla nich niewątpliwie ratunkiem od awantur oraz zwiększeniem bezpieczeństwa zwłaszcza w weekendy. W końcu zbyt często na toruńskiej starówce można dostrzec nocą osoby, które po zakupie alkoholu w sklepach monopolowych, konsumują trunek wprost na chodniku lub w jednej z bocznych ulic, notorycznie łamiąc przy tym zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że tego rodzaju zakaz spowoduje utratę znacznej części przychodu wśród właścicieli małych sklepów, które utrzymują się ze sprzedaży alkoholu - nocą nie mają konkurencji, ponieważ w tym czasie zamknięte są supermarkety czy dyskonty.

Od czerwca bez alkoholu

Jednym z miast, gdzie funkcjonuje od czerwca zakaz sprzedaży alkoholu jest Sopot. Radni przyjęli uchwałę, w której zakazano sprzedaży wysokoprocentowych trunków sklepom i stacjom benzynowym w godzinach od 2 do 6 rano.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Tomasz Wersocki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.