Czym jest białaczka?
Litera B, czyli białaczka, szeroka grupa nowotworów krwi. Czym są i jak je można leczyć?
Co roku przybywa w Polsce aż 6 tysięcy nowych zachorowań na białaczkę (dane Fundacji Przeciwko Leukemii). Ponad połowa wszystkich przypadków to seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia. Rzadziej - choć to też się zdarza - chorują małe dzieci.
Białaczka, nazywana także leukemią, to choroba nowotworowa krwi i szpiku kostnego. Może mieć różne formy, od których zależy przebieg i leczenie. Wyróżniamy cztery grupy: ostra i przewlekła białaczka szpikowa, przewlekła i ostra białaczka limfatyczna. Na ten ostatni typ często chorują dzieci - to około 220 przypadków rocznie.
Objawy choroby
Objawy mogą się różnić w zależności od typu choroby i jej zaawansowania. Symptomy mogą oznaczać także inne choroby, więc ich wystąpienie nie oznacza od razu, że pacjent ma leukemię. Jakie to objawy? Można tutaj wymienić na przykład łatwość powstawania siniaków, częste krwawienia, anemię, trudnogojące się skaleczenia, bóle kostno-stawowe, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Często zdarza się tak, że pacjent nie ma żadnych objawów, ale lekarz zauważa coś niepokojącego podczas rutynowych badań krwi.
Przyczyny choroby nie są do końca znane. Białaczka występuje w każdym wieku, w każdym środowisku. Niektóre przypadki leukemii spowodowane są długotrwałą ekspozycją na działanie niektórych chemikaliów - np. benzenu.
Jak leczyć pacjenta?
Leczenie składa się z czterech etapów. Pierwszy z nich to rozpoznanie typu białaczki. Wprowadza się także leczenie wspomagające, które zapobiega zakażeniom - to ważne, bo nawet zwykłe przeziębienie jest dla pacjenta niebezpieczne. Drugi etap to leczenie mające na celu zmniejszenie ilości komórek białaczkowych.
Trzeci - usunięcie choroby resztkowej. W tym momencie w organizmie wciąż są obecne komórki białaczkowe - trzeba sprawić, żeby nie spowodowały nawrotu choroby. Ostatni etap, nazywany „leczeniem pokonsolidacyjnym” - ma zapobiec nawrotom choroby. Wprowadza się chemioterapię albo przeszczepia szpik kostny. Jeśli wszystkie etapy przebiegną prawidłowo, pacjent ma 90 procent szans na wyleczenie.