Czytelników wciąż przybywa. Widać to w raporcie filii Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotecznych księgozbiorów. Dzieje się tak również w Toruniu, co pokazują dane Książnicy Kopernikańskiej i jej filii.
Raport GUS za rok 2022 - ile jest w Polsce bibliotek?
Na koniec ubiegłego roku, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, bibliotek publicznych w Polsce było 7638. To mniej niż w 2021 roku, w którym odnotowano funkcjonowanie 7693 takich placówek. Co ciekawe jednak, mimo zmniejszenia się liczby bibliotek, czytelników przybyło. Ich liczba wzrosła z 4,8 miliona do 5,1 miliona. Wypożyczono także więcej książek. W 2021 roku było to 89,1 mln woluminów, a w 2022 roku o blisko 5 mln więcej. Najwięcej wypożyczonych książek odnotowano w województwie świętokrzyskim (22), a najmniej - w województwie pomorskim (15).
Zainteresowanie książkami w Toruniu wzrasta
A jak wygląda sytuacja w Toruniu, w Książnicy Kopernikańskiej i jej filiach? Zapytaliśmy o to Marka Ospalskiego, rzecznika prasowego tej placówki. Czy w toruńskich bibliotekach również odnotowano większe zainteresowanie?
– Rzeczywiście, zainteresowanie czytelników wypożyczaniem książek jest duże i cały czas rośnie – mówi Marek Opalski. – Porównując pierwsze półrocze 2023 roku z analogicznym okresem roku 2022, odnotowaliśmy 15-procentowy wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników. O 13 procent wzrosła liczba wypożyczonych książek, a o 24 procent - wszystkich odwiedzin w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej – zarówno w celu wypożyczenia książek, jak i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.
Kto czyta najwięcej książek?
Skoro liczba czytelników wzrasta, to może wiadomo, kto najczęściej sięga po książki?
– Najwyższy odsetek czytających osób zauważamy w kategorii wiekowej 25-44 lata oraz wśród osób po 60. roku życia – wylicza Marek Opalski. – Mamy też wielu czytelników w wieku 6-12 lat. We wszystkich grupach wiekowych ich liczba zauważalnie rośnie.
Nie tylko książki
W Książnicy Kopernikańskiej i jej filiach organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Udział w nich mogą wziąć wszyscy chętni mieszkańcy Torunia i okolicy. Organizowane są spotkania autorskie, prelekcje, wykłady czy warsztaty. Ważnym wydarzeniem jest festiwal literacki "Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze".
Księgozbiór Książnicy Kopernikańskiej wciąż powiększa się o nowości wydawnicze i bestsellery. To ważne, zwłaszcza w czasach, gdy książki stają się coraz droższe i nie są produktem pierwszej potrzeby. Co jeszcze można wypożyczyć? Audiobooki czy gry planszowe czekają na półkach. Czytelnicy mogą uzyskać także kody do platformy Legimi z tysiącami e-booków i audiobooków lub skorzystać z wypożyczenia książki do paczkomatu.
Modernizacja toruńskich bibliotek
Książnica Kopernikańska wciąż się rozbudowuje i dostosowuje do potrzeb czytelników. W ostatnim czasie uruchomiono Mediatekę w Młynach, czyli w Młynie Kultury przy ulicy Łokietka, którą torunianie pozytywnie odebrali.
– Torunianie docenili przestronne wnętrza i nowoczesne wyposażenie, bogaty księgozbiór i ciekawą ofertę kulturalną tej biblioteki – opowiada Marek Ospalski.
W ostatnich latach otworzono także Mediatekę Raszei przy ulicy Raszei na osiedlu Na Skarpie i Bibliotekę Multimedialną "Pod Bażantem" przy ulicy Fałata na Bydgoskim Przedmieściu. Rozpoczęto także rozbudowę głównej siedziby Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego 8. Co się tu zmieni?
– Gdy skończymy tę inwestycję, zaproponujemy czytelnikom o wiele większą przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbioru – mówi Marek Opalski. – Z nowoczesnymi strefami do czytania i pracy, z magazynem studyjnym, w którym będziemy prezentować nasze zabytkowe zbiory.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień