Edmund Kozłowski

Dawne młyny w rejonie Goryszewa koło Mogilna. Energię dawała im rzeka Panna

Posiadłość Kawka wraz z młynem. Zdjęcia  z  1921 r. Fot. Archiwum Posiadłość Kawka wraz z młynem. Zdjęcia z 1921 r.
Edmund Kozłowski

W XIX wieku głównym składnikiem potraw na stołach mieszkańców ziemi mogileńskiej były przetwory zbożowe. Potrzeby w tym zakresie zaspokajały młyny wodne i wiatraki.

Pierwsze młyny wodne zbudowano w XII w. na Śląsku, a wiatraki w końcu XIII w. na Pomorzu, upowszechnione w innych dzielnicach od XVI w. Stanowiły one podstawowe narzędzie przemiału zbóż. W powiecie mogileńskim w pierwszej połowie XIX

wieku pracowało 60 wiatraków i 20 młynów wodnych. W obrębie dzisiejszej wsi Goryszewo, na rzece o nazwie Panna, znajdowały się cztery młyny wodne.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edmund Kozłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.