O ogólnopolskiej akcji edukacyjnej EkoWalentynki rozmawiamy z Darią Landzwojczak-Sobiech, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Przytoku.
Stowarzyszenie Miłośników Przytoku już po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję „Eko¬Walentynki – czyli kochamy recykling”. Na czym ona polega?
To akcja edukacyjna, polegająca na zebraniu zużytych baterii i drobnych ele¬ktrośmieci tj. ładowarek od telefonów, akumulatorków, płyt CD, telefonów, słuchawek, latarek itd. Co roku akcja inaugurowana jest w Dzień Świętego Walentego, dlatego też za przyniesione baterie rozdajemy w prezencie lizaki w kształcie serduszek.
Skąd pomysł na takie świętowanie dnia zakochanych?
Pomysłodawcą EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a partnerami naszej akcji są: Remondis Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów. Wymiana baterii na słodycze bardzo się podoba zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom naszej gminy, dlatego też do akcji włączamy się co roku.
Dlaczego segregacja baterii oraz zużytego elektrosprzętu jest tak ważna?
W 2016 roku w Polsce wg wstępnych danych sprzedano 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45 proc. baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Akcje, takie jak nasza, przyczyniają się do realizacji tego celu, a przy okazji uczą szacunku do otaczającego nas świata już od najmłodszych lat.
Gdzie zatem można wymienić baterie na lizaki?
Do akcji włączyły się wybrane placówki handlowe i oświatowe z terenu gminy Zabór – m.in. sklep Sezam w Droszkowie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przytoku, sklep Magdalenka w Zabo¬rze, przedszkole w Przytoku, szkoła w Droszkowie.
Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami?
Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi. Zużyty sprzęt może zawierać substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska takie jak: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, czy freon. Dlatego też - sprawdź już dziś, czy nie masz w domu zbędnych akumulatorków i baterii! Dostarczając je do nas możesz mieć pewność, że zostaną poddane recyklingowi, a tym samym nie zaszkodzą środowisku naturalnemu.
Do kiedy trwa Wasza akcja?
Prowadzimy ją do Dnia Ziemi czyli do 22 kwietnia. Niezależnie od takich przedsięwzięć powinniśmy pamiętać, by o środowisko dbać na co dzień, bo każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i sprzętem elektronicznym może zapobiegać szkodliwym skutkom dla natury, dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zapraszamy do udziału w akcji „EkoWalentynki”!