Dekomunizacja ulic w Szczecinku. Znamy nowe nazwy

Czytaj dalej
Fot. Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic

Dekomunizacja ulic w Szczecinku. Znamy nowe nazwy

Rajmund Wełnic

Księcia Warcisława IV zamiast 28 Lutego i Czesława Miłosza zamiast Leona Kruczkowskiego – tak zapewne już wkrótce nazywać się będą dwie ulice w Szczecinku.

Konieczność przemianowania ulic jest wynikiem sejmowej ustawy dekomunizującej nazewnictwo. W Szczecinku już wcześniej zmieniono patrona deptaka z 9 Maja (upamiętniającej Dzień Zwycięstwa obchodzony w Rosji) na Władysława Bartoszewskiego i Bohaterów Stalingradu na rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak już informowaliśmy, przy dokładniejszym przyjrzeniu się pozostałym nazwom szczecineckich ulic Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował jeszcze ulicę 28 Lutego (upamiętnia zdobycie Szczecinka przez Rosjan w roku 1945) i Leona Kruczkowskiego (pisarza, działacza władz komunistycznych w PRL) na osiedlu Marcelin.

Opozycyjny klub radnych Razem dla Szczecinka zaproponował, aby 28 Lutego przemianować na aleję Solidarności, Książąt Pomorskich lub Żołnierzy Wyklętych, a Kruczkowskiego m.in. na Zbigniewa Herberta lub Józefa Mackiewicza. – Nasze propozycje są patriotyczne, neutralne podkreślają piastowskie korzenie tych ziem, łączą i budują jedność – uzasadniał Andrzej Grobelny, szef kluby RdS.

Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź z Platformy Obywatelskiej zauważyła, że propozycje opozycji nie są neutralne i jej zdaniem taką nie jest np. aleja Żołnierzy Wyklętych. I w imieniu klubu PO zaproponowała, aby 28 Lutego nazywać imieniem założyciela Szczecinka księcia Warcisława IV, a Kruczkowskiego poety i noblisty Czesława Miłosza. – Zastanawialiśmy się jeszcze w klubie czy nie zostawić starej nazwy zmieniając jej uzasadnienie, ale próbowanego tego w innych miastach i jest ryzyko, że wojewoda taką uchwałę zakwestionuje – mówiła Katarzyna Dudź i dodawała, że całkiem niedawno komisja prawa RM była przeciwko zmianie nazwy ulicy 28 Lutego (to jedna z głównych ulic Szczecinka), ale „zostali zmuszeni przez IPN” do szukania nowej nazwy.

Przypomnijmy, że gdyby radni nie zmienili nazw do września, zrobiłby to za nich wojewoda.
Były jeszcze liczne propozycje zgłaszane przez mieszkańców (m.in. Różewicza, Mrożka, Stachury, Chopina, Szymborskiej), częściowo pokrywające się z pomysłami radnych, ale ostatecznie komisja zarekomenduje Radzie Warcisława IV i Czesława Miłosza. Ostateczną decyzję cała RM podejmie na sesji pod koniec sierpnia, ale przy większości Platformy sprawa wydaje się przesądzona.

Rajmund Wełnic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.