Dentyści i higienistki wracają do szkół. Co na to rodzice?
Po 12 września każda szkoła ma zapewnić uczniom bezpłatny dostęp do profilaktyki i leczenia stomatologicznego. Jeśli w placówce nie ma gabinetu dentysty, może ona zawrzeć umowę z pobliskim, na przykład w przychodni. Do niektórych szkół w regionie będą dojeżdżać tzw. dentobusy.
Dyrektor ma obowiązek zadbać, by uczeń mógł bezpłatnie skorzystać z leczenia w gabinecie stomatologicznym w szkole lub w gabinecie współpracującym poza placówką albo też w dentobusie. - Opieka stomatologiczna ma być sprawowana nad dziećmi i młodzieżą do ukończenia 19. roku życia - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. - Szkoła powinna otrzymać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na udzielanie świadczeń dla ich niepełnoletnich dzieci.
Wylicza, że w chwili obecnej 69 szkół w województwie posiada gabinet na terenie szkoły. Inne albo je otworzą albo podpiszą umowy ze stomatologami przyjmującymi np. w pobliskich przychodniach i gabinetach.
W dalszej części artykułu m.in.:
- Ogólnie idea profilaktyki stomatologicznej dla dzieci jest bardzo dobra - mówi Grażyna Lachcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Rzeszowie.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień