Deputaty węglowe: Sejm zdecyduje, czy dać wdowom górniczym po 10 tysięcy złotych

Czytaj dalej
Bartosz Wojsa

Deputaty węglowe: Sejm zdecyduje, czy dać wdowom górniczym po 10 tysięcy złotych

Bartosz Wojsa

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym za deputat węglowy. Wypłatami ma zostać objętych 24 tys. osób, głównie wdowy i sieroty po górnikach. Ale projekt musi przejść jeszcze przez Sejm, pod którego obrady trafi w listopadzie.

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ma on umożliwić wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie jego pobierania przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści.

Chodzi więc głównie o wdowy i sieroty po górnikach, ale projekt ustawy uwzględnia także osoby, które nie złożyły albo złożyły niekompletne wnioski w poprzedniej turze wypłat pod koniec 2017 roku. Zgodnie z projektem, rekompensaty w wysokości 10 tys. złotych mają trafić do ok. 24 tys. osób. W 2019 roku zostanie na to przeznaczona kwota wynosząca ok. 240,8 mln zł z budżetu państwa.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.