Dieta dobra dla serca
Gdy jesteś o mały krok od zawału serca, odpowiednim odżywianiem wspomożesz jego pracę. Co jeść, by lepiej się czuć?
Choroba wieńcowa serca to następstwo zaawansowanej miażdżycy, w efekcie której dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych (wieńcowych) odżywiających mięsień sercowy, co z kolei powoduje niedokrwienie serca. Stąd tylko krok do zawału serca.
Jak mogę zapobiec wieńcówce?
- Dużą rolę w zapobieganiu „wieńcówce” odgrywa dieta niskocholesterolowa, dzięki której można zatrzymać procesy miażdżycowe. Ważne jest, aby utrzymać optymalną masę ciała, zapobiegać nadwadze i otyłości - mówi Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny. I dodaje: - Trzeba także ograniczyć ilości tłuszczu całkowitego, tłuszczów nasyconych i cholesterolu.
Organizmowi należy dostarczać odpowiednie składniki, witaminy i mikroelementy:
- zdrowe tłuszcze: surowe orzechy, oliwa z oliwek, ryby, nasiona lnu, awokado,
- składniki odżywcze: warzywa i owoce - surowe lub przygotowywane bez masła,
- błonnik: wieloziarniste pieczywo, makaron, płatki,
- proteiny i Omega-3: ryby i skorupiaki, drób,
- wapń i proteiny: białka jajek, naturalne jogurty, mleko 1%.
Nieprawidłowa dieta jest najczęstszą przyczyną chorób serca. Uważaj na:
- tłuszcze częściowo utwardzone,
- jedzenie smażone na głębokim tłuszczu,
- tłuszcze nasycone z pełnotłustych produktów mlecznych,
- pakowane, gotowe posiłki, zwłaszcza te, z wysoką zawartością sodu,
- białe pieczywo, płatki typu musli, rafinowane makarony lub ryż,
- czerwone mięso, bekon, kiełbasa, smażony kurczak,
- żółtka jajek, pełnotłuste mleko, jogurty, sery.
- Jeśli cierpisz na niedokrwienną chorobę serca, skorzystaj z mocy witamin i mikroelementów, szczególne z sodu i potasu - radzi dietetyk. - Zawartość soli w diecie jest istotna zwłaszcza w przypadku pacjentów z współwystępującym nadciśnieniem tętniczym, u których dzienna podaż nie powinna przekraczać sześciu gramów chlorku sodu.
Potas obficie występujący między innymi w bananach i pomidorach, jest mikroelementem warunkującym prawidłową pracę serca oraz kontrolującym ciśnienie tętnicze. Warto także zadbać o dostateczną porcję świeżych owoców i warzyw, bogatych w przeciwutleniacze, czyli witaminy C, E i beta-karoten.
Ćwiczyć czy nie?
Ćwiczenia są niezbędne w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca. Spaceruj co najmniej 30 minut dziennie w energicznym tempie. - Istnieje taka zasada - należy chodzić tak szybko, jak to możliwe, ale też tak, aby można było jeszcze mówić, ale nie śpiewać - mówi dietetyk.
Jeśli masz ponad 40 lat, zdiagnozowaną chorobę serca lub nie wykonywałeś ćwiczeń przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.
Czy istnieją produkty, szczególnie wskazane w regeneracji serca?
Pomocne mogą okazać się:
- grejpfruty - dzięki zawartości witaminy C i beta-karotenu oraz kwasu galakturonowego, przyczyniają się do rozpuszczania skrzepów w tętnicach cofając zmiany miażdżycowe,
- czosnek i cebula - zawierają substancje przeciwkrzepliwe, prowadzące do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu,
- zielona i czarna herbata - poprzez dużą zawartość kwercetyny, zapobiegają odkładaniu cholesterolu w tętnicach,
- orzechy - są źródłem statyn, obniżają poziom cholesterolu we krwi,
- kakao i czekolada - zawierają polifenole, które charakteryzują się przeciwdziałaniem zlepiania płytek krwi oraz minimalizują negatywne działanie cholesterolu LDL.
Autor: Katarzyna Sklepik