Dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry - bezpłatne badania i nowoczesne leczenie
Uporczywy i bardzo nasilony świąd to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry (AZS).
Towarzyszą mu często zaczerwienienie, a skora jest podrażniona, przesuszona i skłonna do podrażnień. Choroby nie da się zupełnie wyleczyć, ale coraz bardziej efektywne programy leczenia pozwalają skutecznie trzymać ją w ryzach. Jak ją leczyć i jak skutecznie radzić sobie z nią na co dzień?
Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, występującą u osób ze skłonnościami do chorób alergicznych. Może pojawić się u osób w każdym wieku, choć jest charakterystyczna dla okresu dziecięcego. Może przebiegać w fazach zaostrzenia objawów lub ich remisji (uśpienia). Przyczyny schorzenia nie są znane.
Osoby, które chorująna atopowe zapalenie skóry , ci u których dotychczasowe leczenie nie przynosiło rezultatów, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dermatologicznych. Są one skierowane do pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (stopień umiarkowany i ciężki) - dzieci powyżej 12 roku życia i osób dorosłych. Po konsultacji zainteresowani będą mieli możliwość skorzystania z nowoczesnych metod leczenia w klinice w centrum Łodzi. Rezerwacja wizyt odbywa się pod nr tel. 42 230 96 57 lub 692 065698.
Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, występującą u osób ze skłonnościami do chorób alergicznych. Objawem choroby jest uporczywy i bardzo nasilony świąd .
Jak sobie radzić z AZS?
Należy starać się unikać czynników wywołujących objawy. Mogą to być alergeny pokarmowe, alergeny wziewne a także czynniki drażniące skórę np. detergenty, odzież wełniana i z włókien syntetycznych. O skórę atopową należy wyjątkowo szczególnie zadbać. Podstawa to natłuszczanie przy pomocy przygotowanych z myślą o skórze atopowej preparatów pielęgnujących tzw. emolientów. Obecnie rynek oferuje bardzo szeroką gamę dedykowanych dermokosmetyków. Nie zawierają one substancji zapachowych i barwników, odżywiają, natłuszczają i nawilżają skórę. Ponadto skutecznie hamują utratę wody z naskórka i odbudowują płaszcz lipidowy – jej naturalną barierę ochronną. Intensywna pielęgnacja pomaga przedłużać fazy bezobjawowe AZS.
Leczenie – skutecznie znaczy wielopłaszczyznowo
W przypadku zaostrzenia się zmian skórnych niezbędne jest leczenie farmakologiczne ogólne i miejscowe; to ostatnie najczęściej w postaci maści steroidowych. – Wiele osób obawia się ich szkodliwego działania. Tymczasem maści sterydowe są skuteczną i całkowicie bezpieczną formą leczenia, pod warunkiem jednak, że stosowane są przez krótki okres czasu, tylko i wyłącznie pod opieką lekarza dermatologa – mówi Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt z łódzkiej Dermokliniki. Doraźnie stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz preparaty przeciwświądowe. – Skuteczną bronią w walce z AZS-em jest leczenie wielopłaszczyznowe. Terapia farmakologiczna uzupełniana chociażby fototerapią przez wykorzystanie promieni PUVA i UVB przynosi wymierne rezultaty. Wielu naszych pacjentów uczestniczących w dualnych programach leczenia atopowego zapalenia skóry cieszy się pozytywnymi rezultatami poprawy klinicznego obrazu choroby. Pacjenci dosyć szybko odczuwają złagodzenie objawów choroby, a w dalszym etapie nawrotowe zaostrzenia występują znacznie rzadziej – dodaje Prof. Narbutt. Nowoczesne programy leczenia pozwalają znacznie złagodzić objawy choroby. Oprócz wspomnianych metod coraz większy nacisk w leczeniu kładzie się również na opiekę psychologiczną – przewlekły stres bowiem może nasilać objawy AZS-u.
AZS – (dbaj o skórę) na co dzień
Jakie są zasady pielęgnacji skóry suchej i atopowej?
O czym warto pamiętać, by minimalizować ryzyko zaostrzenia stanu choroby?
- olejki natłuszczające należy stosować do kąpieli w temp. 37st C
- krem lub emulsje po kąpieli należy nałożyć jeszcze na wilgotną skórę nie później niż 3 min. po jej zakończeniu
- efektywność działania emolientów może być zwiększona przez zastosowanie metody „mokrego opatrunku - wet dressing”. Po kąpieli w olejku na miejsca zmienione chorobowo należy nałożyć taką ilość kremu nawilżającego, żeby nie mógł się on wchłonąć do końca, a następnie trzeba nałożyć mokrą warstwę gazy bawełnianej i pokryć ją suchą warstwą
- unikaj syntetycznych i wełnianych ubrań - wełna podrażnia,
- unikaj silnych detergentów
- unikaj pomieszczeń klimatyzowanych i takich które są przegrzane.