Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Do szkoły również w sobotę? Miasto przygotowuje się na wiosenną kumulację roczników

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Do szkoły również w sobotę? Miasto przygotowuje się na wiosenną kumulację roczników

Justyna Wojciechowska-Narloch

6-dniowy tydzień nauki w przepełnionych szkołach to już nie żart. Takie rozwiązanie zawiera projekt rozporządzenia resortu edukacji.

W czerwcu czeka nas nabór jakiego jeszcze nie było. O miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych ubiegać się będą ostatni absolwenci wygaszanych na mocy reformy gimnazjów oraz pierwsi absolwenci 8-letnich podstawówek. W Toruniu będzie ich dokładnie 3.144. Do tego dodać należy jeszcze kandydatów z ościennych gmin, którzy - jak co roku - będą aplikować do toruńskich placówek.

- Nie ma żadnych szans na to, by przy takim obłożeniu zajęcia odbywały się na jedną zmianę. Być może zaistnieje konieczność wydłużenia tygodnia pracy z pięciu do sześciu dni. A to oznacza naukę w soboty - usłyszeliśmy od dyrektora jednego z toruńskich ogólniaków.

Miasto zapytane wprost o ewentualną naukę w soboty - co w jednym ze swoich projektów rozporządzeń dopuszcza MEN - opowiada nam wymijająco.

- Trwa dokładna analiza zagadnienia, w celu uwzględnienia oczekiwań społecznych oraz spełnienia przepisów prawa oświatowego, w tym m.in. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Wiadomo na pewno, że urzędnicy są w trakcie opracowywania ankiety, w której będą pytać rodziców, jaki typ szkoły wybiorą ich dzieci.

- Po uzyskaniu odpowiedzi od rodziców, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów szkół, będziemy dążyć do optymalnego rozwiązania, mając na uwadze oczywiście przede wszystkim uczniów, których dotknęła reforma - dodaje Anna Kulbicka-Tondel.

Chaos organizacyjny, który dziś jest w podstawówkach, od września stanie się udziałem liceów ogólnokształcących. Będą one musiały zorganizować nabór dwóch roczników - ostatnich gimnazjalistów i pierwszych absolwentów 8-letnich szkół podstawowych.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.