Materiał informacyjny

Dobre samopoczucie zatrudnionych przekłada się na wyższą jakość pracy

Dobre samopoczucie zatrudnionych przekłada się na wyższą jakość pracy
Materiał informacyjny

Brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym jest powodem rozważania zmiany miejsca zatrudnienia przez ponad 20 proc. pracowników.

Raport „Nowa era motywacji” przygotowany przez Hays Poland i Mind & Soul Business przedstawia dość przygnębiający obraz work-life balance Polaków. Choć 62 proc. zatrudnionych uważa, że równowaga w ich życiu zachowana jest na dobrym poziomie, to dla pozostałych jest to poziom średni, zły, a wręcz bardzo zły.

- Na taki stan rzeczy wpływa w dużej mierze środowisko pracy wymagające wykonywania obowiązków służbowych podczas choroby, urlopu oraz w nadgodzinach - podkreśla Agnieszka Czarnecka, ekspert Hays Poland.

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ dobre samopoczucie zatrudnionych przekłada się na wyższą jakość pracy, efektywność i kreatywność, a w konsekwencji - na lepsze wyniki. Dobre samopoczucie pracowników jest tym ważniejsze, że większość zatrudnionych bierze dzisiaj pod uwagę zmianę swojego miejsca pracy. Co czwarty pracownik dopuszcza możliwość zmiany w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a 17 proc. w perspektywie kolejnego półrocza. Najważniejszym powodem dla rozważania zmiany pracodawcy jest niezadowolenie z poziomu wynagrodzenia, niewystarczające możliwości rozwoju, charakter wykonywanej pracy oraz brak równowagi między życiem osobistym i zawodowym, połączony z niedostępnością rozwiązań pracy elastycznej.

Niestety, jak wynika z raportu, pracodawcy w Polsce na razie nie przejmują się kwestią równowagi swoich pracowników. Aż 34 proc. osób pracujących w nadgodzinach robi to pod presją swoich przełożonych. Większość doświadcza też dużych zaburzeń w niemal wszystkich ważnych sferach życia, jak chociażby bezpieczeństwo finansowe, relacje z innymi oraz zdrowie.

Średnio połowa pracowników spędza na realizacji swoich zawodowych zobowiązań powyżej 40 godzin tygodniowo. Liczba nadgodzin wzrasta wraz z poziomem zajmowanego stanowiska. Przeciążenie nakładem pracy oraz brak czasu negatywnie przekłada się na samopoczucie oraz relacje z innymi, a co za tym idzie - na brak satysfakcji w tych obszarach. Okazuje się, że bliskie relacje utrzymujemy przeciętnie z 2-3 osobami. Niekoniecznie jednak dbamy o nie w szczególny sposób. Tej niewielkiej liczbie bliskich Polacy poświęcają mało czasu - partnerom życiowym średnio 6 godzin, a dzieciom tylko 9 godzin tygodniowo.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.