Dodatkowe ciepło na Skarpie. Trwają prace przy budowie nowego ciepłociągu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Sławomir Kowalski
Tomasz Wersocki

Dodatkowe ciepło na Skarpie. Trwają prace przy budowie nowego ciepłociągu

Tomasz Wersocki

Trwają prace przy budowie nowego ciepłociągu Bielawy-Skarpa. Inwestycja pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła w tym rejonie Torunia.

Prace przy budowie nowej lini ciepłociągu rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Powstająca tu nowa sieć ciepłownicza zwiększy bezpieczeństwo szczególnie wschodniej części Torunia m.in. osiedla Na Skarpie. Ponadto inwestycja pozwoli na dostarczenie ciepła do nowych terenów nie objętych, dotąd siecią ciepłowniczą tzn. na ulicę Chrzanowskiego oraz część ulicy Olimpijskiej.

Poprawa dostaw ciepła

Inwestycja realizowana przez toruńską firmę Energoterm ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedla Na Skarpie, gdyż po jej realizacji budynki będą zasilane dodatkowo nową siecią ciepłowniczą. Obecnie osiedle zasilane jest jednostronnie z sieci ciepłowniczej, odchodzącej od głównej sieci magistralnej i przebiegającej przez tereny SM Rubinkowo. Po zbudowaniu pierścienia „Bielawy-Skarpa”, osiedle Na Skarpie będzie można zasilać alternatywnie z dwóch stron tj. z dotychczasowej sieci ciepłowniczej i nowo zbudowanej.

- Powstały w wyniku inwestycji pierścieniowy system zasilania osiedla Na Skarpie znacząco poprawi bezpieczeństwo dostaw ciepła także dla całego Torunia - podkreśla Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Największa inwestycja

Realizacja projektu „Bielawy-Skarpa” jest największą inwestycją w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które PGE Toruń pozyskała dofinansowanie unijne. Projekt obejmujący budowę 5-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej jest realizowany w kilku etapach i zakończy się w 2020 r.

W ubiegłym roku zrealizowano część prac, polegających na budowie jednego kilometra sieci ciepłowniczej biegnącej od elektrociepłowni PGE Toruń wzdłuż ulicy Chrzanowskiego aż do stacji paliwowej oraz w okolicy pętli tramwajowej na ulicy Olimpijskiej (przez pewien czas przejazd w tym rejonie miasta był niedostępny dla mieszkańców). Tym samym do końca listopada ub. r. zrealizowanych zostało 60 procent zaplanowanych prac.

Natomiast w tym roku prace związane z budową nowej sieci ciepłowniczej będą prowadzone na osiedlu na Skarpie: przy ul. Olimpijskiej i Konstytucji 3 Maja.

Roboty polegać będą m.in. na ułożeniu w ziemi rur ciepłowniczych na głębokości jednego metra. Zakończenie tego etapu robót planowane jest 1 marca, a o wszelkich szczegółach postępów PGE będzie na bieżąco informować mieszkańców osiedla na Skarpie.

Ponad 16 km sieci

Przypomnijmy, że PGE Toruń dwa lata temu uzyskała także dofinansowanie unijne na realizację projektów ZIT obejmujących modernizację węzłów grupowych i ich zamianę na bardziej efektywne i nowoczesne węzły indywidualne oraz budowę nowych sieci i przyłączy. Łącznie w ramach projektów ZIT (do 2022 r.) powstanie ponad 16 km sieci ciepłowniczych, zlikwidowanych zostanie 9 węzłów grupowych i powstaną 43 węzły indywidualne.

Planowane dofinansowanie do projektów ZIT pochodzi ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska i wynosi 17,8 milionów złotych.

Powstający pierścieniowy system zasilania osiedla na Skarpie poprawi bezpieczeństwo dostaw ciepła dla całego Torunia.

Tomasz Wersocki

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pol

Jak juz Rydzykowi wybudujecie cieplownie to wam ciepla nie zabraknie ! bedzie pewnie drogo ale cieplo!!

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.