Domowy chleb. Najlepsze przepisy
Co zrobić, aby w naszym domu pachniało świeżo upieczonym chlebem? Jak się okazuje, nie jest to trudne zadanie. Mamy dla Was 20 sprawdzonych przepisów
Chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną
Składniki:
250 g mieszanki chlebowej,
100 g mąki owsianej bezglutenowej,
100 g mąki ryżowej,
50 g mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej,
500 ml wody,
3 łyżki oliwy z oliwek,
30 g świeżych drożdży,
2 łyżeczki soli,
1 łyżeczka cukru,
2 łyżki nasion chia,
2 łyżki siemienia lnianego,
2 garści ugotowanej kaszy gryczanej palonej
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wymieszać w misce. Formę do pieczenia posmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć ciasto do formy. Chleb powinien sięgać nie wyżej niż do połowy wysokości blaszki. Pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 190 stop. C. Piec około 40-50 minut. Wystudzić na kratce.
Chleb na zakwasie pszenno-żytnim
Składniki na dwie foremki keksowe:
150-170 g zakwasu pszenno-żytniego,
1 kg mąki pszennej luksusowej typ 550,
1 szklanka mąki żytniej typ 2000,
1 szklanka otrębów orkiszowych,
1 szklanka mieszanki (siemię lniane, słonecznik, pestki dyni),
3 łyżeczki soli,
1 łyżeczka cukru,
4,5 szklanki wody gazowanej
Przygotowanie:
W misce wymieszać wszystkie składniki suche, dodać zakwas i wodę mineralną. Dokładnie wymieszać i odstawić na 2h. Odłożyć do słoiczka 2-3 łyżki (będzie to nasz zakwas na następny raz) i wstawić do lodówki na okres max. do 2 tygodni. Przełożyć ciasto do foremek wysmarowanych tłuszczem, posypanych otrębami lub wyłożonych papierem do pieczenia. Odstawić na 10-12 godzin. Każdy kolejny raz zmniejsza czas oczekiwania. Wstawić do piekarnika. Piec 1 godzinę w temperaturze 200-210 st. C. Po upieczeniu odstawić na kratce do ostudzenia.
Przepisy Marzeny Dudy, autorki bloga www.zaciszekuchenne.blogspot.com
Chleb pszenno-żytni z musli
Składniki:
3 dkg drożdży,
1 szklanka mleka,
1 łyżka cukru,
1 łyżeczka soli,
3 łyżki masła,
około 20-25 dkg mąki pszennej,
4 lekko czubate łyżki mąki żytniej,
4 lekko czubate łyżki musli - ja dodałam jabłkowe
Przygotowanie:
Drożdże pokruszyć i rozetrzeć z cukrem, po chwili pod jego wpływem „roztopią się”. Mleko podgrzać (nie może być gorące, lecz tylko dobrze ciepłe), wlać je do drożdży. Połowę pszennej mąki przesiać i połączyć z drożdżami i mlekiem. Dokładnie wymieszać i odstawić pod przykryciem aż podrośnie. Do podrośniętego zaczynu wsypać resztę przesianej mąki pszennej i żytniej, wymieszać, a następnie dodać miękkie masło i zagnieść elastyczne ciasto. Kiedy składniki będą dobrze połączone, dodać musli i połączyć je z ciastem.
Ciasto odstawiamy pod przykryciem, żeby podwoiło swoją objętość. Foremkę wysmarować masłem lub wyłożyć pergaminem do pieczenia. Ja użyłam kwadratowej formy o wymiarach 20 x 20 cm. Ciasto w formie ponownie odstawić do wyrośnięcia. Kiedy podwoi swoją objętość wstawić do piecyka nagrzanego do temperatury 180 stopni, piec około godziny. Po upieczeniu chlebek wyjmujemy z formy i na desce pozwalamy mu wystygnąć.
Drożdżowy pszenny chleb półrazowy
Składniki:
300 g mąki pszennej typ 450, 200 g mąki pszennej razowej typ 2000,
1,5 saszetki suszonych drożdży (10,5 g),
1 lekko czubata łyżeczka soli, 1 lekko czubata łyżeczka cukru,
6 łyżek płatków owsianych,
8 łyżek ziaren słonecznika,
6 łyżek siemienia lnianego,
250 ml wody,
150 ml mleka,
4 łyżki oliwy
Przygotowanie:
Ziarna słonecznika uprażyć na suchej patelni, przestudzić. Wszystkie suche składniki wymieszać razem w misce. Wodę i mleko podgrzać lekko. Wlać do suchych składników wraz z oliwą. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Powinna powstać dość luźna masa. Ciasto obsypać lekko mąką, przykryć czystą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia - powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto zbić, żeby odgazowało i wyrobić krótko. Formę do pieczenia natłuścić i obsypać mąką. Ja małą tortownicę (średnica 20 cm) wyłożyłam papierem do pieczenia, na dno którego wysypałam warstwę płatków owsianych. Ciasto przełożyć do formy, wierzch oprószyć lekko mąką, przykryć ściereczką i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Ciasto znowu powinno podwoić swoją objętość.
Piec w temperaturze 220 st.C przez ok. 50-60 minut. Upieczone ciasto powinno być lekko zrumienione i uderzone od spodu wydawać głuchy dźwięk. Przed rozkrojeniem ciasto powinno dobrze wystygnąć, najlepiej na kratce.
Przepisy Małgorzaty Kijowskiej, autorki bloga www.daylicooking.pl
Chleb razowy
Składniki:
500 ml wody,
350 g mąki pszennej,
300 g mąki pszennej razowej,
zakwas,
szczypta soli,
dodatki: otręby, słonecznik, pestki dyni, itp.
Przygotowanie:
Zagnieć ciasto – musi być klejące. Włóż je do miski, przykryj ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Później przełóż do blaszki i włóż do piekarnika nagrzanego na 200 st. C. Piecz przez ok. godzinę. Kwadrans po włożeniu ciasta do piekarnika przetnij je wzdłuż.
Przepis uczniów ZSLiZ w Sulęcinie
Chleb orkiszowy
Składniki:
1 l ciepłej wody,
50 g oleju ,
2 jajka,
1 kg mąki orkiszowej na chleb,
40 g drożdży,
szczypta soli i cukru
Przygotowanie:
200 g mąki, wodę, drożdże i cukier mieszamy. Później należy odstawić i poczekać aż wyrośnie. Następnie mieszamy wszystkie składniki. Dokładnie ugniatamy przez ok. 15 minut. Przykrywamy na godzinę ścierką. Po tym czasie wykładamy na foremkę i wkładamy do piekarnika na godzinę (piekarnik nie może być bardziej rozgrzany niż do 210 st. C.)
Przepis piekarza z Sulęcina
Chlebek z ziarnami
Składniki:
0,5 kg mąki,
1 i 1/2 szklanki ziaren słonecznika, dyni i siemienia lnianego,
1 szklanka otrębów pszennych,
1 szklanka otrębów owsianych,
50 g drożdży,
7 g soli,
7 g cukru
Przygotowanie:
Drożdże wymieszać z cukrem, 2 łyżkami wody i łyżką mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Resztę składników połączyć z 1/2 l letniej wody, wymieszać i dodać wyrośnięte drożdże. Przełożyć do wyłożonej papierem keksówki, odstawić do wyrośnięcia. Piec 60 minut w temp. 180 st. C.
Przepis gospodyń z Łazu
Chleb z płatkami owsianymi
Składniki:
1 szklanka mleka,
2 jajka (ubić),
1/2 łyżki oleju słonecznikowego,
1/4 szklanki cukru,
1 łyżeczka soli,
2 szklanki mąki,
1 szklanka płatków owsianych,
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1/2 łyżeczki sody
Przygotowanie:
Składniki mieszamy i wrzucamy do maszyny do pieczenia chleba, bądź wkładamy ciasto do foremek i pieczemy w temperaturze 180 st. C przez 1,5 godziny.
Przepis Beaty
Chleb żytni - orkiszowy
Składniki:
3 kg żytniej mąki razowej,
ok. 4 l wody,
ok. 5 kg mąki orkiszowej,
sól,
10 dkg drożdży,
czarnuszka
Przygotowanie:
3 kg żytniej mąki razowej rozczynić z zaczynem i ciepłą wodą (ok. 4 litry) i zostawić na noc. Rano dodać ok. 5 kg mąki orkiszowej chlebowej (białej), sól i 10 dkg drożdży oraz wody. Dokładnie wyrobić ciasto. Po wyschnięciu wyłożyć do foremek. Poczekać, aż wyrośnie. Piec w temp. 180-200 st. C ok. 1 godz. Do ciasta można dodać czarnuszkę.
Przepis Stanisławy
Chleb owsiano-jaglany
Składniki:
700 ml ciepłej wody,
50 g drożdży eko,
2 łyżeczki soli,
8 łyżek płatków owsianych,
400 g mąki jaglanej,
400 g mąki owsianej,
1 garść słonecznika,
1 garść siemienia lnianego
Przygotowanie:
Do miski wlać ciepłą wody, dodać płatki, sól oraz pokruszone drożdże. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 min. Następnie dodać mąkę, słonecznik, siemię lniane (całe). Wymieszać i znowu odstawić na 15 min. w ciepłe miejsce. Piekarnik nagrzać do temp 170 st. C. Ciasto przełożyć do natłuszczonych keksówek. Posypać słonecznikiem. Piec godzinę.
Przepis Izabelli Vander Woodsen z Gorzowa Wlkp.
Mleczny chleb razowy
Składniki:
400 g ciasta zakwaszonego z mąki żytniej razowej typ 2000,
350 ml wody,
300 g mąki żytniej razowej typ 2000,
40 g mleka granulowanego odtłuszczonego,
sól
Przygotowanie:
Do ciasta zakwaszonego dodajemy stopniowo mąkę, wodę, mleko i sól. Wyrabiamy drewniana łyżką do dobrego połączenia składników i odstawiamy na 20 min. Do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką, przekładamy ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Przed włożeniem do piekarnika smarujemy mlekiem. Pieczemy w początkowej temperaturze 210 st. C przez 10 min., dopiekamy jeszcze przez 35 min. w opadającej temperaturze. Pozostawiamy w otwartym piekarniku jeszcze kilka minut.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Tuczna
Chleb na słodko
Składniki:
1 l wody,
220 g mąki pszennej,
100 g mąki żytniej,
30 g drożdży masło,
sól,
miód (3 duże łyżki jeśli lubi się słodkie),
200 g musli
Przygotowanie:
Ze wszystkich składników wyrabiamy ciasto - musi być klejące. Później przykryte ścierką odstawiamy na ok. godzinę w ciepłe miejsce. Następnie przekładamy je do foremki i znów przykrywamy ścierką na godzinę. Na koniec wstawimy na ok. 30 min. do piekarnika rozgrzanego na 180 - 200 stop. C.
Przepis Weroniki
Chleb z amarantusem
Składniki:
0,5 kg mąki gryczanej,
1 szklanka mąki amarantusowej (szarłat),
siemię lniane,
3 łyżki oliwy z oliwek,
3 l wody,
opakowanie suszonych drożdży
Przygotowanie:
Wrzucić do miski wszystkie wymienione składniki. Muszą być dokładnie zmiksowane! Przykrywamy je ściereczką i zostawiamy ciasto w ciepłym miejscu, aż wyrośnie. Wkładamy je do blaszki i wstawiamy do piekarnika nastawionego na 180 st._C na 60 min. Jak chleb już ostygnie możemy posmarować jego skórkę oliwą z oliwek dla lepszego smaku.
Chleb na zakwasie
Zakwas:
1 szklanka maki żytniej
2 szklanki ciepłej wody.
Wszystkie składniki mieszamy w glinianym naczyniu drewnianą łyżką i odstawiamy na 5 dni, przykrywając ściereczką. Codziennie trzeba zakwas przemieszać.
Składniki:
2,5 kg mąki żytniej,
1 l wody letniej,
2 łyżeczki soli,
siemię lniane,
kminek
Przygotowanie:
Do miski dodajemy wyrobiony zakwas, wodę oraz sól. Wszystko mieszamy łyżką, następnie dodajemy 3/4 kg mąki. Ugniatamy składnik, aż powstaną pęcherzyki powietrza. Odstawiamy na noc w ciepłe miejsce, przykrywamy ściereczką. Na drugi dzień dodajemy pozostałą mąkę oraz siemię lniane, kminek. Wyrabiamy ciasto ok. 20 minut aż będzie miało konsystencje gęstego budyniu. Po wyrobieniu. Wykładamy je na stolnicę posypaną mąką, dzielimy na dwie części. Foremki do pieczenia chleba smarujemy olejem. Ciasto chlebowe przekładamy do foremki tak, aby była wypełniona w 3/4 swej wysokości. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 do 3 godzin w ciepłe miejsce. Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C wstawiamy chleb na 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temp. do 180 st. i pieczemy 40 do 50 minut z termoobiegiem. Po upieczeniu wyciągamy z foremek i wierzch chleba możemy posmarować wędzoną skórką, aby pieczywo nabrało aromatu.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa, kgwjanczewo.blogspot.com
Chleb na miodzie
Składniki:
50 dag mąki,
300ml ciepłej wody,
5 dag drożdży,
1.5 łyżeczki soli,
1 łyżeczka miodu
Przygotowanie:
Drożdże mieszamy w kubku z wodą i dodajemy miód. Mieszamy. Do miski wsypujemy przesianą mąkę i sól. Mieszamy ręką w misce tak, aby składniki się połączyły. Wylewamy do wysmarowanej formy keksowej. Wstawiamy do zimnego pieca i nastawiamy grzanie na 180 -200 st.C na ok.50-60 min. Sprawdzamy ciasto patyczkiem.
Przepis Danuty Rozmys, autorki bloga Kocurkowe Rozmyślanie Babuni
Bezglutenowy ciemny chleb
Składniki:
200g mąki gryczanej,
100 mąki ryżowej,
100g mąki kukurydzianej,
50g mąki sezamowej,
7g drożdży suchych,
2 łyżki pestek dyni,
2 łyżki słonecznika łuskanego,
1 łyżeczka soli,
1 łyżeczka cukru trzcinowego,
500 ml ciepłej wody
Przygotowanie:
Mąki, drożdże, sól i cukier dokładnie wymieszać. Dolać wodę, wymieszać ponownie. Na koniec połączyć z ziarnami. Pozostawić do wyrośnięcia na 30 minut (przykryć ściereczką). Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem foremki i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st. C około 50 minut, aż skórka się zarumieni.
Przepis Czesławy Hubskiej
Chleb żytni chłopski
Składniki:
1 paczka suszonych drożdży,
1 szklanka ciepłej wody (może być woda po gotowaniu ziemniaków temperatura 40-45 stopni),
1 łyżka brązowego cukru,
1 łyżka masła,
1,5 łyżeczki soli,
1,5 szklanki mąki żytniej,
2-2,5 szklanki mąki pszennej (chlebowej lub zwykłej),
stopione masło
Przygotowanie:
Mieszamy drożdże z mąką żytnią, dodajemy wodę z ziemniaków, cukier, masło i sól. Mieszamy, a następnie stopniowo dodajemy mąkę pszenną. Odstawiamy na 15 minut, a następnie wyrabiamy ciasto, aż uzyskamy gładką masę (około 10 minut ręcznie, nieco krócej w robocie kuchennym). Wkładamy ciasto do nasmarowanej tłuszczem miski, natłuszczamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Następnie zbijamy ciasto i wkładamy chleb do foremki keksowej. Odstawiamy do wyrośnięcia (ok. 60 minut).Nakłuwamy ciasto widelcem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 st. C. Pieczemy ok. 45-50 minut. Wyjmujemy chleb z formy i studzimy. Smarujemy masłem.
Chleb owsiany
Składniki na dwa bochenki:
1 litr ciepłej wody,
8 łyżek płatków owsianych górskich,
1 łyżeczka soli,
1 łyżeczka cukru,
50 g świeżych drożdży (lub dwie paczki suchych),
1 kg mąki
Przygotowanie:
Łączymy wodę, płatki owsiane, sól, cukier i drożdże. Gdy płatki wypłyną na wierzch (ok. 10-15 minut), dodajemy mąkę i wyrabiamy. Wkładamy ciasto do dwóch foremek, a następnie do piekarnika i pieczemy
1 godzinę w temp. 170 st. C Przed pieczeniem można posmarować białkiem lub olejem i posypać dowolnymi nasionami.
Przepisy od Ale Babki
Chleb żytni-lniany
Składniki:
1 kg mąki żytniej,
0,5 kg mąki razowej,
szklanka płatków owsianych,
szklanka otrąb,
szklanka słonecznika lub pestek dyni,
szklanka siemienia lnianego,
2 łyżki soli,
2 łyżki miodu,
zakwas,
6-7 szklanek ciepłej wody
Przygotowanie:
Mieszamy najpierw suche składniki, a następnie dodajemy mokre i mieszamy. Ciasto umieszczamy w wysmarowanych olejem foremkach do 2/3 ich wysokości i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 10-12 godzinach smarujemy wierzch bochenków roztrzepanym jajkiem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Pieczemy przez 1,5 godziny. Po upieczeniu wyciągamy chlebki z foremek (by nie straciły chrupkości) i odstawiamy do wystudzenia.
Przepis Tatiany
Chleb na kefirze
Składniki:
40 dag mąki pszennej chlebowej,
30 dag mąki pszennej razowej,
35 dag kefiru,
2,5 łyżeczki soli,
płaska łyżeczka suszonych drożdży,
250 ml ciepłej wody
Przygotowanie:
Mieszamy dokładnie wszystkie składniki, tak by utworzyły jednolitą masę. Przekładamy ciasto do prostokątnej foremki (najlepiej o długości 30 cm). Foremkę warto wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia. Kiedy ciasto spoczywa już bezpiecznie w formie, uklepujemy je i przykrywamy lnianą ściereczką. Ustawiamy w ciepłym miejscu na 8 godzin. Kiedy ciasto podrośnie, rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Teraz już wystarczy wstawić do piekarnika foremkę i piec chleb przez 25 - 30 minut. Powinien być gotowy, kiedy jego skórka zbrązowieje.
Przepis uczniów z Sulęcina