Domy otwarte dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. UM
Karolina Rokitnicka

Domy otwarte dla pielgrzymów

Karolina Rokitnicka

Gabończycy, Włosi i Armeńczycy będą gościć u nas w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Golub-Dobrzyń, Rypin i Kowalewo Pomorskie - nasze miasta są przygotowane na przyjęcie wiernych, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Do Kowalewa Pomorskiego grupa 29 pielgrzymów z Gabonu przyjechała w niedzielę. Gościła tu trzy dni. Opiekunem wiernych jest ks. Pedro Monteiro Delfim.

- Młodzi ludzie nim pojadą do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym poznają naszą historię, kulturę oraz przyrodę. Śpią w domach rodzinnych, aby nawiązać przyjaźnie i poznać naszą polską gościnność. O niezapomniany pobyt w Kowalewie zadbali młodzi wolontariusze wspólnie z ks. Adamem Lisem. W działaniach wsparcie zapewnił burmistrz Andrzej Grabowski - informuje asystentka burmistrza Karolina Kowalska.

Goście uczestniczyli w festynach w Sierakowie i Wielkiej Łące, zwiedzili kościoły i cmentarze w Kowalewie, Wielkiej Łące i Chełmoniu. Podczas spotkań były wspólne tańce i śpiewy. Gabończycy również przybliżali swoją kulturę.

- Goście byli bardzo zainteresowani lokalną historią. Pytali o sytuację w naszej gminie w czasie okupacji, w czasie poszczególnych monarchów, a nawet krzyżaków. Bardzo zainteresowało ich pochodzenie nazwy „Kowalewo”, nasz herb, zabytki oraz sport. Chętnie wypisali nasze widokówki z pozdrowieniami, które zostały przez samorząd wysłane do Gabonu. Gratuluję ks. Adamowi Lisowi i naszej młodzieży starannego przygotowania wizyty. Nie zabrakło hymnu Gabonu oraz flagi narodowej uszytej przez siostrę zakonną Monikę. Dziękuję mieszkańcom za przyjęcie pielgrzymów w swoich domach oraz za przygotowanie festynów i spotkań - mówi burmistrz Andrzej Grabowski.

Goście otrzymali pamiątkowe suweniry oraz płyty z nagraniami Chóru 730-lecia Miasta z utworami religijnymi folklorystycznymi.

Gabończycy, nim dotrą do Kowalewa, odwiedzą jeszcze kilka miast, m.in. Golub-Dobrzyń. Goście zwiedzą miasto, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Sanktuarium w Oborach. Atrakcją będzie spływ kajakowy Drwęcą. Pielgrzymi zatrzymają się u nas od 17 do 19 lipca. Kolejnym punktem ich wyprawy będzie Chełmża. W Golubiu-Dobrzyniu pojawią się także pielgrzymi z Europy. - W sobotę 23 lipca przywitamy zaprzyjaźnioną stuosobową grupę z Włoch. Miasto i Wolontariusze ŚDM przygotują dla nich Polski Dzień Rodzin. 24 lipca przy kościele parafialnym w Dobrzyniu zorganizowany zostanie piknik, ukazujący naszą kulturę i obyczaje. Pozostałe dni pielgrzymki, przed krakowskimi obchodami Włosi spędzą w podróży, odwiedzając najpiękniejsze polskie miasta - Toruń, Gniezno i Gdańsk - informuje Urząd Miasta w Golubiu-Dobrzyniu.

Do Rypina przyjedzie natomiast grupa pielgrzymów z Armenii. Goście spędzą u nas kilka dni. Przyjadą 20 lipca. O godz. 20 zaplanowano uroczystość otwarcia Światowych Dni Młodzieży w Rypinie. W RCS nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do miasta. Później będzie przemarsz z orkiestrą dętą do kościoła Stanisława Kostki. Tu planowana jest „Modlitwa na rozpoczęcie”. Kolejnego dnia organizowany jest wyjazd do Sierpca, z koncertami, ogniskiem. 22 lipca goście będą zwiedzać Rypin oraz wyruszą na pielgrzymkę z Radzynka do Obór. Wieczorem zaplanowano spotkanie integracyjne. 23 lipca Armeń-czycy pojadą na wycieczkę do Płocka. Następny dzień goście spędzą w Rypinie. Planowane są uroczystości w MOSiR, z konkursami i zabawami. 25 lipca grupa pielgrzymów z Armenii pojedzie do Mławy. Natomiast młodzież z regionu wyruszy pociągami do Krakowa.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.