Doradcy emerytalni najczęściej liczą przyszłe świadczenie
Już niemal od dwóch miesięcy w ZUS przyjmują doradcy emerytalni. W całym kraju udzielili 343 tys. porad, w naszym regionie - prawie 18 tys.
Od 3 lipca doradcy emerytalni informują klientów o zasadach występowania o emeryturę i zasadach jej wyliczania.
W całym kraju w placówkach ZUS pojawiło się łącznie 595 doradców emerytalnych, z czego 25 w województwie kujawsko-pomorskim. Znajdziemy ich w każdej jednostce Zakładu, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Jednak nawet tutaj, jeśli będziemy chcieli uzyskać poradę i poprosić o wyliczenie naszej przyszłej emerytury, to taką informację uzyskamy na stanowisku „Emerytury i Renty”. - Klienci zainteresowani obliczeniem wysokości prognozowanej emerytury korzystają również z usługi konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Usługa ruszyła w COT wraz z uruchomieniem projektu doradców emerytalnych. Do Centrum można dzwonić pod numer tel. 22 560 16 00 - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Największe oblężenie doradców w poniedziałki
Doradcy emerytalni mają pełne ręce roboty.
Do 18 sierpnia w całym kraju z ich porad skorzystało prawie 343 tys. osób. W województwie kujawsko-pomorskim obsłużyli około 18 tys. osób i wykonali dla nich ok. 14 tys. obliczeń wysokości emerytury. Największe oblężenie doradcy przeżywają w poniedziałki, gdy placówki ZUS pracują dłużej, bo aż do godz. 18.
W których jednostkach ZUS porady doradców cieszą się największym zainteresowaniem?
Zdecydowanie w Oddziale w Bydgoszczy i Toruniu. Tutaj do 18 sierpnia doradcy obsłużyli odpowiednio 3427 oraz 2757 osób. W Inspektoratach było ich: w Bydgoszczy - 1445, w Inowrocławiu - 1681, w Nakle - 719, w Świeciu - 837, w Tucholi - 483, w Żninie - 611, w Aleksandrowie Kujawskim - 516, w Brodnicy - 1014, w Grudziądzu - 1568, w Lipnie - 684, we Włocławku - 1974, a w biurze terenowym w Sępólnie Krajeńskim - 276.
Bez kapitału niższa emerytura
Krystyna Michałek zaznacza, że przejście na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek. Dłuższa aktywność zawodowa, która wiąże się z opłacaniem składek emerytalnych powoduje wzrost kwoty zapisanych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego, a tym samym zwiększa wysokość przyszłej emerytury. Kwota przyszłej emerytury jest wynikiem podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie i subkoncie w ZUS oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia.
Pamiętajmy, że kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. - Jeśli więc otrzymaliśmy z ZUS pismo dotyczące ustalania lub ponownego przeliczenia kapitału początkowego, nie czekajmy. Złóżmy wniosek. Brak kapitału może znacząco wpłynąć na wysokość emerytury - podsumowuje Krystyna Michałek.