Paulina Baran

Doskonalimy umiejętności językowe. Które języki będą dominować pod względem popularności?

Doskonalimy umiejętności językowe. Które języki będą dominować pod względem popularności?
Paulina Baran

Magdalena Rolska, nauczyciel angielskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach:
– W dalszym ciągu podstawą jest język angielski i nic nie wskazuje na to, by jakikolwiek inny język obcy go wyparł. Od lat króluje w szkołach, co nie powinno nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę jego popularność na świecie. Jest to język uniwersalny, w którym można porozumieć się z każdym, gdziekolwiek by się wyjechało. Co więcej, świat muzyki to także świat języka angielskiego, podobnie zresztą jest z filmem. To język, którego uczy się od najmłodszych lat, jest wprowadzany także w przedszkolach. Popularne robią się także inne języki – hiszpański i włoski, o które pytają uczniowie. Choć są mniej uniwersalne niż na przykład język niemiecki, podobają się młodzieży i wszystko wskazuje na to, że za kilkanaście lat języki te staną się powszechniejsze.

Monika Kozubek, nauczyciel angielskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach:

– Wciąż głównie uczymy się i posługujemy językiem angielskim. Zauważam, że jest już pewne przesycenie i z pewnością ludzie będą się uczyć również innych języków, ale angielski pozostaje najbardziej popularny. Zresztą szkoły językowe zarabiają właśnie na tym języku i nie wydaje mi się, żeby miało się to szybko zmienić. Jeśli chodzi o poziom umiejętności językowych wśród Polaków, uważam, że obecnie jest dużo lepiej niż kiedyś. Dzieci coraz wcześniej zaczynają się uczyć, więc w dorosłym życiu posługują się angielskim znacznie bieglej. Oczywiście nie zawsze ilość przekłada się na jakość, ale zauważam pozytywne zmiany w tej dziedzinie. Objawia się to chociażby dużo lepszym akcentem. Poza tym jest tak wspaniały dostęp do wszelkich materiałów, że aż żal nie korzystać.

Paulina Baran

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.