M. Sztyma, M. Owczarek

Drawski budżet obywatelski 2020, podejście drugie. Teraz mamy wybór

Drawski budżet obywatelski 2020, podejście drugie. Teraz mamy wybór Fot. Adam Cygan
M. Sztyma, M. Owczarek

Dziewięć z dziesięciu zgłoszonych projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2020 w Drawsku Pomorskim zyskało akceptację komisji ds. budżetu obywatelskiego. Od poniedziałku na projekty będą mogli głosować mieszkańcy.

To już drugie podejście do drawskiego budżetu obywatelskiego 2020. Drugie, ale za to o wiele bardziej udane. W pierwszym - przypomnijmy - zgłoszono zaledwie trzy projekty, ale wszystkie z nich zostały odrzucone przez komisję budżetu obywatelskiego, która miała dokonać ich weryfikacji - jeden dotyczył terenu, który nie należał do gminy, dwa według komisji miały „bardzo wąski zasięg oddziaływania”.

W efekcie miesiąc temu ogłoszono nowy harmonogram BO 2020, a wnioski mieszkańcy mogli składać do 31 października. I tym razem wpłynęło ich aż 10. Po zweryfikowaniu ich od strony formalnej pozostało ich dziewięć. Spośród nich mieszkańcy wybiorą zadania, na które gmina zarezerwowała 180 tysięcy złotych. Z tego 120 tysięcy jest zaplanowanych na realizację zadań w mieście, a 60 tysięcy złotych na zadania na terenach wiejskich.

Na co będzie można głosować?

Wśród projektów „miejskich” są:

1. Projekt „Samoobsługowe punkty obsługi rowerów” autorstwa Mariusza Ziemeckiego, o wartości 19.541 złotych. Punkty te - a właściwie stacje samoobsługowej naprawy rowerów, wyposażone w pom-pki, klucze itp. - miałyby stanąć na ul. Gajowej przy wypożyczalni rowerów, ul. Mickiewicza przy miasteczku ruchu drogowego oraz ul. Dworcowej przy Centrum Kultury.

2. Projekt „Remont chodnika przy ul. J. Słowackiego w Drawsku Pomorskim” autorstwa Mariana Bryla, o wartości 58.150 złotych. Projekt zakłada wymianę nawierzchni chodnika na polbruk i przebudowę podejść do parkingów. Objąłby odcinek ulicy Słowackiego od ul. Mickiewicza do Toruńskiej.

3. Projekt „Tablice informacyjne pierwsza pomoc” autorstwa Michała Walkiewicza, o wartości 29.800 złotych. Przewiduje on montaż tablic instruktażowych dotyczących sposobów udzielania pierwszej pomocy - na placach zabaw przy ul. Mickiewicza, Złocieniec-kiej i w Parku Chopina oraz na placu zabaw nad jez. Okra. Ponadto projekt zakłada zamontowanie kolejnych dwóch sztuk publicznych defibrylatorów AED (w Urzędzie Miasta i Bibliotece Publicznej).

4. Projekt „Zaczytane Drawsko” autorstwa Tomasza Walkiewicza, o wartości 30.000 złotych. Zakłada on po prostu zakup książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, aby wzbogacić ofertę bibliotek.

5. Projekt „Park mini trampolin - zieleń i rekreacja” autorstwa Urszuli Bolewicz, o wartości 40.000 złotych. Projekt ten ma za zadanie uatrakcyjnić strefę sportowo-rekreacyjną przy placu zabaw w Parku Chopina - przez montaż trampolin ziemnych.

Dalej mamy też cztery projekty wiejskie:

1. Projekt „Plac zabaw” autorstwa Kamili Wróbel, o wartości 25.000 złotych. Plac miałby stanąć w Zagozdzie.

2. Projekt „Wszyscy jesteśmy siłaczami II - siłownia dla każdego” autorstwa Karola Frąckowiaka, o wartości 54.397 złotych. Dzięki niemu w profesjonalny sprzęt sportowy zostałaby doposażona ogólnodostępna i bezpłatna - jak podkreśla autor - siłownia w świetlicy wiejskiej w Jankowie.

3. Projekt „Bezpieczna zabawa dla dzieci - budowa placu zabaw” autorstwa Ireneusza Adamczyka, o wartości 60.000 złotych. Ten plac miałby powstać na terenie Szkoły Podstawowej w Ostrowicach.

4. Projekt „Gminne spotkania z „Suitą Drawską”, którego autorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Diabaz. Wartość projektu to 28.794 złote, a zakłada on zorganizowanie pięciu spotkań z mieszkańcami gminy - w Drawsku Pomorskim (scena w parku), Suli-szewie, Zarańsku, Łabędziach (świetlice wiejskie) i Ostrowi-cach (amfiteatr) - podczas których mieszkańcy zapoznawaliby się z „powstającą lokalną kulturą ludową” - celem jest rozbudzanie zainteresowań małą ojczyzną (o „Suicie Drawskiej” więcej na str. 4).

Głosy mieszkańcy będą mogli oddawać od poniedziałku 18 listopada do 29 listopada. Będzie to można zrobić w formie elektronicznej oraz pisemnej - w punkcie informacji w Urzędzie Miejskim przy ul. Sikorskiego 41. Ogłoszenie wyników 5 grudnia, a projekty będą realizowane w roku 2020.

Jak informują w Urzędzie Miejskim, komisja nie zakwalifikowała do głosowania tym razem jednego projektu: „Remont chodników przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych Drawsko Pomorskie ul. 11-go Pułku Piechoty 22-30, ul. Zamkowa 13-15”.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim w głosowaniu zwyciężyły dwa projekty - budowa trybun na stadionie w Suliszewie oraz projekt Stowarzyszenia Żarek polegający na zakupie i rozdaniu mieszkańcom 1000 sztuk czujników tlenku węgla (czadu).

W Złocieńcu odrzucili pięć projektów

Zgodnie z harmonogramem do wtorku 12 listopada etap weryfikacji formalnej wniosków zakończyła też komisja ds. budżetu obywatelskiego w Złocieńcu.

- Komisja rozpatrzyła pozytywnie trzy ze zgłoszonych ośmiu wniosków, pięć z nich zostało odrzuconych - mówi sekretarz gminy Leszek Modrzakowski. - Na tym etapie nie możemy jednak powiedzieć nic więcej, ponieważ zgodnie z regulaminem wnioskodawcy, których projekty zostały odrzucone, mają prawo do odwołania się od tej decyzji do burmistrza Złocieńca i to on ma decydujący głos w tej sprawie - dodaje.

Może się więc okazać, że argumenty wnioskodawców będą na tyle przekonujące, że żaden z projektów nie zostanie odrzucony i mieszkańcy głosować będą mogli na osiem propozycji, albo - jeśli argumenty nie przekonają burmistrza - na trzy zatwierdzone przez komisję. - Więcej informacji będę mógł udzielić w przyszłym tygodniu, gdy minie termin odwołań i wydania decyzji przez burmistrza - dodaje sekretarz.

Przypomnijmy, na wnioski zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego w Złocieńcu mieszkańcy będą mogli głosować od 26 listopada do 10 grudnia. Pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Złocieńcu to 140 tys. złotych.

M. Sztyma, M. Owczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.