To było coś! Zdobyty 49 lat temu tytuł ogólnopolskiego Mistrza Gospodarności oznaczał prestiż i... własny filmik w Polskiej Kronice Filmowej!
A teraz, z okazji nadchodzącej 50. rocznicy tego sukcesu, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia szykuje wielką wystawę. Jeśli macie jakiekolwiek pamiątki związane z tym sukcesem gminy, koniecznie się nimi pochwalcie. - Poszukujemy dosłownie wszystkiego: fotografii z uroczystości wręczenia tytułu, dyplomów, odznaczeń, gadżetów... Przedmioty i pamiątki można dostarczać bezpośrednio do muzeum przy placu Wolności 11, a po zeskanowaniu lub sfotografowaniu oddamy je natychmiast - zapewnia Michał Głębocki z muzeum.
Jedną z już posiadanych pamiątek jest ręcznie robionym, piękny dyplom sprzed niemal 50 lat. „Trafił do nas dzięki uprzejmości pana Leszka Kowalskiego z Urzędu Miejskiego. Jest jednym z (jak na razie) kilku przedmiotów, które pokażemy Państwu w przyszłym roku, na wystawie poświęconej pięćdziesiątej rocznicy nadania miastu spektakularnego, jak na owe czasy, tytułu Mistrza Gospodarności” - czytamy na facebookowym profilu „Driesen było. Drezdenko jest”, który prowadzi muzeum.
Słowo wyjaśnienia
Wróćmy jednak do sukcesu sprzed dekad. Potrzebne jest słowo wyjaśnienia. Nagroda ma 49 lat, bo dotyczy 1967 r. Jednak faktycznie została wręczona w maju 1968 r. Z tej okazji o Drezdenku nakręcono nawet... film. „Miasteczko nieduże. Ponad 7 tys. mieszkańców, ale czyste, schludne, wypucowane, no i właśnie gospodarne. Aż przyjemnie popatrzeć. Ma pięć zakładów przemysłowych, kilka szkół, trwa rozbudowa liceum ogólnokształcącego, ma przede wszystkim dobrych gospodarzy. Ale ojcowie miasta, którzy z dumą mogą się rozejrzeć dookoła, mówią głównie o zasługach jego mieszkańców. To w czynie społecznym urządzono parki miejskie i ogródek jordanowski. Wyremontowano zabytkowe kamieniczki, uporządkowano ulice (...)” - tak Polska Kronika Filmowa pokazała Drezdenko z tej okazji.
W przebitkach pokazywano uliczki, budynki, zatroskane władze gminy na gospodarskim spacerze i maluchy szalejące na placu zabaw (mają po 8-10 lat, czyli dziś to dorośli ludzie). Chwalono lokalną knajpę, prezentowano zadbane ulice i skwery.
Skala ogólnokrajowa
Coroczny wybór Mistrza Gospodarności był ogólnopolskim plebiscytem i miał prestiżowe znaczenie. Organizował go tygodnik „Rada Narodowa” wraz z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej, Komitetem Drobnej Wytwórczości oraz ze spółdzielniami: Społem i Samopomoc Chłopska.
W 1976 Drezdenko powtórzyło sukces i po niemal dekadzie znowu zwróciło na siebie oczy całej Polski. Tym razem już jednak do gminy nie pofatygował się operator Polskiej Kroniki Filmowej...