Drogowcy uruchamiają rondo turbinowe na placu biskupa Jana Chrapka

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Szymon Spandowski

Drogowcy uruchamiają rondo turbinowe na placu biskupa Jana Chrapka

Szymon Spandowski

W piątek koło godziny 9 drogowcy udostępnią rondo turbinowe na placu biskupa Jana Chrapka w Toruniu. Przygotowali filmową instrukcję jego obsługi.

Rondo na placu biskupa Chrapka jest pierwszym w Toruniu rondem turbinowym. Zostało zaprojektowane w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się.

- Organizacja ruchu na takim skrzyżowaniu wymaga od kierującego, aby przed wjazdem na rondo wybrał odpowiedni pas - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas jazdy na samym rondzie nie ma możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny i odwrotnie.

Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są bezkolizyjnie kierowane do odpowiedniego wylotu. Ustąpienie pierwszeństwa następuje przy wjeździe na skrzyżowanie oraz na przecięciu się jezdni ronda z torowiskiem tramwajowym.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego na tego typu skrzyżowaniach tramwaj znajdujący się na rondzie, który z niego zjeżdża ma bezwzględnie pierwszeństwo przed pojazdami. Jeżeli tramwaj włącza się do ruchu na rondo, a pojazd znajduje się już na skrzyżowaniu ustąpić pierwszeństwa musi tramwaj.

Wjeżdżając na rondo od strony Gdańska, można jechać w stronę Bydgoszczy lub pl. Pokoju Toruńskiego. W pierwszym przypadku należy przed rondem zająć prawy lub lewy pas ruchu i zjechać pierwszym zjazdem. W drugim przypadku trzeba przed rondem zająć lewy pas i zjechać drugim zjazdem.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.