Eliza Gniewek-Juszczak

Dwa spojrzenia na na pilne sprawy miasta i gminy Szprotawa przed drugą turą. Jak kandydaci chcą rozwiązać pilne problemy?

Mirosław Gąsik, przedsiębiorca, obecny przewodniczący rady powiatu i Józef Rubacha, burmistrz od dwóch kadencji Fot. Kolaż ze zdjęć arch. kandydata i GL Mirosław Gąsik, przedsiębiorca, obecny przewodniczący rady powiatu i Józef Rubacha, burmistrz od dwóch kadencji
Eliza Gniewek-Juszczak

Obecny włodarz Józef Rubacha czy Mirosław Gąsik? Kto będzie burmistrzem Szprotawy? W niedzielę decydujące starcie.

Drugą turę ma też znany samorządowiec Józef Rubacha (zdobył 2 882 głosy, 35,94 proc.). Rządzi od dwóch kadencji gminą Szprotawa. O głosy mieszkańców walczy z Mirosławem Gąsikiem (2 396 głosów, 29,88 proc.), przedsiębiorcą, który w mijającej kadencji był przewodniczącym rady powiatu żagańskiego. Kandydatom zadaliśmy trzy pytania.

Ważny będzie głos szprotawian?

Mirosław Gąsik: - Mieszkańcy będą mogli kontaktować się ze mną poprzez moje stałe dyżury w ratuszu, cykliczne spotkania w otwartej formule oraz poprzez, i to będzie nowość, portal społecznościowy Facebook. Te wszystkie kanały kontaktowe pozwolą na przybliżenie urzędu do zwykłego mieszkańca naszej gminy. Bezpośredni kontakt to priorytet, na który zamierzam postawić.
Józef Rubacha: - Mieszkańcy cały czas mają wpływ na to, co dzieje się w mieście. Mamy radę działalności pożytku publicznego, radę seniorów, która zgłasza propozycje, radę młodzieżową, ostatnio słabo działała, trzeba ją reaktywować. Zapewniamy pełen zakres możliwości konsultacji. Korzystamy już też z szybkiego narzędzia komunikacji, jakim jest Facebook. W poniedziałki mamy otwarte dyżury. Spotykamy się z mieszkańcami miasta i wsi przedstawiając to, co dzieje się, wsłuchując się w ich głos. W ten sposób, po pierwszej kadencji, napisałem program wyborczy i wykonałem go w 90 procentach.

Atuty gminy do wykorzystania?

M.G.: - To dogodne położenie w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, tj. drogi krajowej nr 12, autostrady A4 i A18 oraz ekspresówki S3. Dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe i średnie, a także urokliwe położenie, czyni gminę atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Mamy tereny inwestycyjne, na których można śmiało inwestować. To jest atut, który może zaprocentować ponieważ rozwój gospodarki to podstawa konieczna do zatrzymania odpływu mieszkańców. Inwestycje to także zwiększone wpływy podatkowe w przyszłości tak potrzebne na chociażby rozwój dróg i ścieżek rowerowych.
J. R.: - Mamy przepiękną strefę inwestycyjną z pełną infrastrukturą. Dwie firmy się budują, na wiosnę zaczną produkcję. Bez rozwoju firm, nie ma rozwoju gminy. Nikt nie decyduje się na lokalizację w gminie, która wcześniej nie jest dobrze sprawdzona, czy jest wypłacalna, czy są ludzie do pracy. Te firmy doskonale przeprowadziły rekonesans i wiedzą, że w naszej gminie warto inwestować. A kolejni już pytają o możliwości inwestowania w strefie.

Najpilniejszy problem do rozwiązania?

M.G.:- To sprawa zamknięcia oddziału chirurgii w naszym szpitalu i szerzej sprawa katastrofalnego stanu technicznego lecznicy. Lata zaniedbań, braku inwestycji oraz koniecznych działań doprowadziły do zapaści w szpitalu. Odszedł też wybitny specjalista chirurg ordynator. To są szkody, które trudno będzie szybko nadrobić. Potrzebujemy tutaj działań szybkich, zdecydowanych, bo już nie ma czasu do stracenia. Zamknięta chirurgia, cieknący dach, czy odpadający tynk ze ścian to miara „troski” obecnego włodarza o nasz szpital. Mojej zgody na taki stan rzeczy nie ma i nie będzie!
J. R.: - Problemy są, jak to wszędzie w samorządzie, ale ten najpilniejszy, który wynika z spotkań z mieszkańcami , stanowi też 80 proc. interpelacji i zapytań, to remonty dróg. Mamy już harmonogram trwałych remontów, nie na zasadzie łatania dziur, ale wykonania ich solidnie od początku do końca, aby przez 10-20 lat nie trzeba było w tych miejscach nic robić. Bardzo ważna jest dla nas sprawa szpitala, chociaż należy do prywatnej spółki. W moim programie ważne punkty dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa to wsparcie remontu dachu szpitala i powrót chirurgii.

Eliza Gniewek-Juszczak

Sprawy Czytelników


Czytelnicy zadają pytania, a ja ustalam to, co da się ustalić, sprawdzam, czy da się pomóc, wyjaśniam, dlaczego tak jest. To różne sprawy. Dotyczą problemów, które martwią albo bulwersują.


 Zmieści się jeden pas czy dwa pasy ruchu? Internauci nie mogą się nadziwić, kiedy patrzą na nową nitkę wiaduktu w Zielonej Górze


 Radna i sołtys w jednym? Czytelnik zawiadomił wszelkie służby o sprawie z Zielonej Góry i Zaboru


  Minęło 40 lat w kolejowym mieszkaniu. Takiego zakończenia pani Helena z Zielonej Góry się nie spodziewała


 


Tematy wojewódzkie


 


Często uczestniczę w obradach Sejmiku Województwa Lubuskiego. To nasz regionalny parlament, od którego wiele zależy. To w urzędzie marszałkowskim dzielone są wielkie pieniądze, które ułatwiają życie Lubuszanom.  


 Z Zielonej Góry do Wrocławia i z powrotem zawiozą Koleje Dolnośląskie. Czy to początek większych zmian?


  Jest zwycięstwo, ale nie da się rządzić samodzielnie. Jaki to będzie sejmik?


 Rekomendacja do zarządu województwa bez jednego głosu poparcia


 


 Tematy z prokuratury


Są sprawy, które poruszają tak, że trudno o nich myśleć, co dopiero pisać, ale mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co i gdzie się stało 


  Podwójne zabójstwo w Nowej Soli sprzed lat. To miała być zbrodnia doskonała. Dlaczego się nie udało?


Lubuskie: okrutna zbrodnia. Zamordowano kobietę. Oskarżeni to... syn i wnuk ofiary


Tragedia w Dąbrówce Wielkopolskiej. To miał być wspólny wyjazd nad morze. Skończył się na torach. Nie żyją trzy osoby


 


Kilka słów o mnie


Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu.


Obserwuję życie wokół mnie. Czytam książki, oglądam kryminały, coś upiekę albo ugotuję. Co w praktyce oznacza włączonego w weekendy laptopa w kuchni z elektronicznym dostępem do biblioteki i platformy streamingowej oraz zapachu - czasem ciasta, czasem spalenizny. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.


Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.