Dworcowa w Katowicach. Ulica z długą historią znów w przebudowie

Czytaj dalej
Fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa
Tomasz Borówka

Dworcowa w Katowicach. Ulica z długą historią znów w przebudowie

Tomasz Borówka

Katowice trudno sobie wyobrazić bez ulicy Dworcowej. 14 listopada zaczęła się wielka przebudowa jednej z najważniejszych ulic Katowic. Po niej ma stać się deptakiem bez aut, za to z kawiarniami i butikami. Oraz zielenią. Dlaczego Dworcowa jest tak ważna?

Dworcowa w Katowicach jest jakby od zawsze. No, oczywiście nie od średniowiecza, kiedy Katowice się narodziły, ale na pewno odkąd dotychczasowa wieś przeobraziła sie w miasto. To zaś nastąpiło w 1865 roku. Jednak już wcześniej zaczęły przez Katowice jeździć pociągi i powstał pierwszy w mieście dworzec kolejowy.

Pierwszą linię kolejową na Śląsku uruchomiono 22 maja 1842 roku, a jej tory były zarazem pierwszymi na terytorium dzisiejszej Polski. Burzliwy rozwój kolei był jednym z czynników, które odmieniły oblicze XIX-wiecznej Europy. Śląsk, którego większość należała do Prus i wraz z nimi weszła w skład zjednoczonych Niemiec, również został ogarnięty „gorączką kolei”. W 1837 r. powstała spółka akcyjna o nazwie „Górnośląska Kolej Żelazna” (Oberslesische Eisenbahngesselschaft), która w 1841 r. uzyskała odpowiednią koncesję. W roku 1843 tory kolei górnośląskiej sięgały już do Opola, w 1845 roku - do Kędzierzyna i Gliwic.

Przyjeżdża pociąg do Katowic i staje pierwszy dworzec

Linia kolejowa w Katowicach została oficjalnie oddana do użytku 3 października 1846 roku. Przebiegając przez Katowice, wiodła dalej do Mysłowic i granicy galicyjskiej. Kolej żelazna stawała się bodźcem do rozwoju miast na swojej trasie. Błyskawiczną karierę Katowic umożliwił w znacznej mierze sukces starań Friedricha Grundmanna o to, by przez tę mało jeszcze znaną osadę nad Rawą przebiegały kolejowe tory. Niektóre śląskie miasta przegapiły tę wielką cywilizacyjną szansę. Brak połączenia kolejowego w sytuacji, gdy sąsiedzi już je posiadali, zepchnął je na dalszy plan. Taki los spotkał np. Bytom. W latach 40. XIX wieku, korzystając z usług kolei, przewożono już więcej węgla niż drogą wodną, będącą wcześniej najbardziej efektywnym środkiem transportu. Dworzec kolejowy w Katowicach był więc niezbędny. Pierwszy był prowizoryczny i niezbyt reprezentacyjny. Parterowy budynek niewiele różniło od wiejskiej chałupy. W końcu jednak ruszyła budowa dworca z prawdziwego zdarzenia. Podróżni mogli z niego korzystać od 1865 roku.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Borówka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.