Dzieła sztuki nie kreuje cena, ale jego energia, tajemnica i czas

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Iwona Zielińska-Adamczyk

Dzieła sztuki nie kreuje cena, ale jego energia, tajemnica i czas

Iwona Zielińska-Adamczyk

W PRL obraz Jana Cybisa kosztował 3500 złotych, czyli 35 dolarów. Za socjalizmu był rynek sztuki, ale opierał się głównie na działaniu państwowej firmy DESA. O tym, co się zmieniło w handlu dziełami sztuki i czy tak bardzo, rozmowa z Jackiem Łozowskim, wrocławianinem, kolekcjonerem polskiej sztuki współczesnej, przedsiębiorcą

- Od prawie pół wieku zajmuje się pan profesjonalnie kolekcjonowaniem współczesnego polskiego malarstwa. W Polsce jest to raczej działalność unikatowa. Kilkanaście lat temu było 50 aukcji sztuki. Obecnie około 400. Dzisiaj są: katalogi online, aukcje online, wystawy online. Nie odchodząc od komputera, można kupić i grafikę za 600 złotych, i obraz za miliony. A jak wyglądał rynek sztuki, gdy pan zaczynał?

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Zielińska-Adamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.