Edukacyjne Okrągłe Stoły: Kiedy odbędzie się Wielkopolski Okrągły Stół, kto do niego zasiądzie oraz czego będą dotyczyły rozmowy?
Od 26 sierpnia do 6 września w każdym województwie odbędzie się Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny. To kontynuacja zainaugurowanego w sierpniu przez premiera Matusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem rozmów przy okrągłych stołach ma być wypracowanie zmian w systemie edukacji.
W Poznaniu obrady zostały zaplanowane na 4 września w godzinach od 12 do 15.30, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu. Wielkopolscy nauczyciele, uczniowie i rodzice usiądą przy jednym stole i porozmawiają na temat polskiej edukacji.
- Chcemy, żeby głos o jakości polskiej oświaty był słyszany z różnych stron, żeby różne środowiska miały prawo zabrać głos w sprawie polskiej edukacji. Do okrągłego stołu zaprosimy uczniów, rodziców, samorządowców, organizacje pozarządowe oraz nauczycieli. Zależy nam, żeby każdy, kto jest związany z tematem edukacji, mógł się w tej sprawie wypowiedzieć
- mówi Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski.
Organizatorami Wojewódzkich Stołów Edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty. Będą się one odbywały zgodnie z formułą ogólnopolskiego stołu edukacyjnego. Debaty będą miały na celu wypracowanie konstruktywnych wniosków, które będą mogły posłużyć Ministerstwu Edukacji Narodowej do tego, żeby doskonalić system edukacji. Uczestnicy debat w regionie będą rozmawiali o polskiej szkole w 5 zespołach tematycznych.
- Wątki, które poruszymy przy okrągłym stole to przede wszystkim rola rodziców w edukacji, głos uczniów, szeroka sprawa nauczycieli, ich pracy, rozwoju oraz wynagrodzeń, ale także nowoczesne technologie w polskiej szkole i podnoszenie jakości edukacji - informuje Elżbieta Leszczyńska, wielkopolska kurator oświaty. I zapewnia, że okrągły stół będzie okazją do wysunięcia nowych postulatów. - Chcemy, żeby wszyscy obecni podsuwali pomysły, jak poprawić polską szkołę.
Zobacz też: Rok szkolny 2019/2020: Czy poznańskie szkoły są przygotowane do przyjęcia podwójnego rocznika?
Kto zasiądzie przy poznańskim okrągłym stole edukacyjnym?
Okrągły Stół Edukacyjny zaplanowany jest dla różnych środowisk związanych z edukacją, jak odnoszą się poszczególne grupy do tego pomysłu? Okazuje się, że nie wszyscy wyrażają wobec inicjatywy entuzjazm.
- Na początku, gdy się dowiedziałam o pomyśle myślałam, że to taka poznańska inicjatywa, byłam tym zainteresowana. Jednak, kiedy się dowiedziałam jak ma to wyglądać i że to na życzenie premiera, na wzór warszawskich stołów, które nic nie wzniosły, to mój entuzjazm zmalał. Ja mam doświadczenie w tego typu debatach i rozmowach na temat edukacji i wiem, że jednorazowe spotkanie i to w takim dużym gronie niczego nie wniesie - informuje Joanna Wąsala, przewodnicząca Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Tutaj jest potrzebny cykl rozmów, regularność. Jestem rozczarowana samą formułą planowanego spotkania. Teraz jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy się pojawimy, czy nie
- dodaje.
- Uważam, że warto się spotkać i porozmawiać, ale z naszej strony miałoby to raczej charakter wymiany opinii. Jeżeli dostaniemy zaproszenie, to rozważymy udział w okrągłym stole - przyznała Izabela Lorenz, przewodnicząca NSZZ "Solidarność".
Są środowiska, które uważają, że okrągły stół jest potrzebny i że ma sens. Poznańskie Forum Rodziców i Rad Rodziców wprawdzie nie otrzymało jeszcze zaproszenia do rozmów, ale przedstawiciel zapewnił, że jeśli zostaną zaproszeni, to wezmą udział w debacie.
- My jak najbardziej jesteśmy za tymi rozmowami. To co się teraz w edukacji dzieje, to jakaś zapaść. My jako obserwatorzy, nie jako specjaliści, chcielibyśmy wyrazić swoje zdanie. Przeszliśmy swój proces edukacyjny i uważam, że nasza obecność byłaby jak najbardziej wskazana. Mamy swoje postulaty - podkreślił Robert Ciesielski z Poznańskiego Forum Rodziców i Rad Rodziców.