Egzamin ósmoklasisty 2019: matematyka. Jakie były zadania z polskiego? Mały Książę, Kamienie na szaniec i Krzysztof Teodor Toeplitz
Egzamin ósmoklasisty 2019: Język polski za nami, 16 kwietnia czas na matematykę i język obcy nowożytny.
Matematyka, królowa nauk. Od lat egzamin uważany przez większość uczniów za najtrudniejszy. Czy tym razem będzie podobnie? W województwie śląskim do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych łącznie 41 tys. 390 uczniów z 1251 szkół. Wczoraj, w poniedziałek 15 kwietnia 2019 na pierwszy ogień poszedł język polski, w ramach którego ósmoklasiści musieli wykonać zadania w trzech częściach.
Pierwsza z nich dotyczyła „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Należało odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących treści fragmentu książki oraz zweryfikować prawdziwość podanych zdań. Druga część, pełna zadań podobnych do tych z pierwszej, dotyczyła fragmentu „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Najtrudniejsza część dotyczyła tekstu Krzysztofa Teodora Toeplitza poświęconego początkom kina.
Jak poradzili sobie uczniowie? W mediach społecznościowych, po zakończeniu testu, posypały się komentarze dotyczące poziomu trudności tej części egzaminu. „Chyba wolę nie sprawdzać wyników, jak się pojawią, bo coś czuję, że będzie kiepsko” - pisze jedna z uczennic na Twitterze.
Przeważają głosy, że test nie należał do najtrudniejszych. Największe emocje wzbudziło pytanie dotyczące tego, czy wyraz „jedyny” jest rzeczownikiem, czy przymiotnikiem. Rozwiewamy wątpliwości: „jedyny” to przymiotnik, choć niektóre portale podały inaczej - i co wywołało emocje w internecie. Oprócz tego pytania, w sieci przeważają reakcje pozytywne. Znalazło się jednak miejsce na obawy.
- Coś czuję, że specjalnie język polski jest łatwy, żeby dowalić jutro trudną matematykę - komentuje internautka.
Matematykę uczniowie będą pisać dziś, 16 kwietnia 2019. Dla większości z nich od lat egzaminy obejmujące zadania z dziedziny królowej nauk są tymi najtrudniejszymi. Czy tak będzie i tym razem? Ostatni dzień egzaminów przypada na 17 kwietnia i będzie to język obcy nowożytny. W jego przypadku liczba uczniów przystępujących do testu jest nieco inna ze względu na to, jaki język obcy wybierze konkretna grupa uczniów.
W Śląskiem język angielski napisze 40 tys. 266 uczniów, jęz. francuski - 11, jęz. hiszpański - 8, niemiecki - 1092, rosyjski - 12 uczniów oraz włoski - 1 uczeń.
Przypomnijmy, że pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty odbywa się w cieniu trwającego od ponad tygodnia strajku nauczycieli. Jak wynika z informacji OKE w Jaworznie i Kuratorium Oświaty w Katowicach, mimo akcji protestacyjnej testy odbyły się bez przeszkód we wszystkich szkołach w województwie śląskim.