Ekspresowa S5 przejdzie mostem nad Brdą

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Marek Weckwerth

Ekspresowa S5 przejdzie mostem nad Brdą

Marek Weckwerth

To będzie największa budowla inżynieryjna na kujawsko- -pomorskim odcinku drogi ekspresowej S5. Mowa o przeprawie przez rzekę.

Projektanci już pracują nad dokładnymi planami przebiegu i parametrami technicznymi drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Na 130-kilometrowej trasie największą budowlą inżynieryjną będzie most przez Brdę.

Wiemy już dokładnie, w jakim miejscu przerzucony zostanie przez rzekę. Z lewego (wschodniego) brzegu Brdy, teraz w całości porośniętego lasem, most poprowadzi na brzeg tryszczyński. Trasa ominie o kilkaset metrów na południe znajdujący się w tej podbydgoskiej wsi klasztor karmelitanek bosych, przetnie bezkolizyjnie (węzeł Tryszczyn) drogę krajową nr 25 (ul. Bydgoską), po czym powiedzie ku skrzyżowaniu z drogą krajową nr 80 w Pawłówku. Tam połączy się z istniejącą drogą krajową nr 5.

- Szczegóły dotyczące przeprawy przez Brdę, jej rozmiary i wygląd będą znane w połowie tego roku, kiedy skończone zostaną prace projektowe - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Most będzie wyposażony w specjalne przejście dla zwierząt. To wymóg środowiskowy.

My dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że początkowo projektanci chcieli zbudować ponadpółtorakilometrową przeprawę przez rzekę. Teraz, po dokładnej analizie w terenie, doszli jednak do przekonania, że wystarczy skonstruować znacznie krótszy obiekt. Na taki wariant pozwalają bardzo wysokie i strome brzegi Brdy.

Na trasie S5 w naszym regionie będą jeszcze dwa inne duże mosty nad kanałami: Bydgoskim (w okolicy Pawłówka i Lisiego Ogona) oraz nad Górnono-teckim (koło Kruszyna Krajeńskiego).

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.