Elektroniczna mapa, realne zagrożenia

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Elektroniczna mapa, realne zagrożenia

Karolina Rokitnicka

Policjanci z powiatu golubsko-dobrzyńskiego pracują nad mapą zagrożeń powiatów. By spełniły one oczekiwania społeczne, mundurowi prowadzą konsultacje.

Mapa zagrożeń to rozwiązanie systemowe o zasięgu ogólnokrajowym. Ma ono służyć badaniu i obrazowemu przedstawianiu mieszkańcom informacji dotyczących przestępczości i zagrożeń mających miejsce w ich najbliższym otoczeniu. Będzie wskazywać miejsca niebezpieczne, informować o zgłaszanych zagrożeniach. Dzięki mapie ma być łatwiej identyfikować niebezpieczeństwa i planować racjonalne działania.

- Policja pracuje na mapie zagrożeń już od 2007 roku. Teraz w wersji zmodyfikowanej będzie dostępna dla społeczeństwa - mówi mł. Insp. Ireneusz Piszczatowski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Golubiu-Dobrzyniu.

Pierwszym etapem prac jest poznanie oczekiwań społecznych w zakresie ostatecznego kształtu map, czemu służyć mają debaty i konsultacje społeczne. Konieczne jest ustalenie źródeł i zakresu informacji do prezentowania, a także oczekiwanych kanałów przekazywania ich. W kraju zaplanowano ponad 3000 spotkań.

- Policjanci wdrażają do użytku na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego mapy zagrożeń bezpieczeństwa. W celu poznania opinii mieszkańców funkcjonariusze rozpoczynają szereg konsultacji społecznych. Komendanci od kilku dni, prowadzzą rozmowy z przedstawicielami władz samorządowych, kierownikami komórek administracyjnych urzędów i z mieszkańcami. Spotkania rozpoczęły się od omówienia założeń, które posłużą do stworzenia mapy zagrożeń. Spotkania pozwolą w precyzyjny sposób na zidentyfikowanie, przedstawienie potrzeb i oczekiwań mieszkańców, które mają stanowić nowe narzędzie aktywizacji oraz współdziałania policji z samorządami, podmiotami pozapolicyjnycmi i mieszkańcami - informuje mł. asp. Justyna Skrobiszewska, oficer prasowy KPP w Golubiu-Dobrzyniu.

W powiecie golubsko-dobrzyńskim spotkania odbyły się już w Golubiu-Dobrzyniu, w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miasta oraz Ciecho-cinie i Zbójnie. Założenie jest takie, by zorganizować je dla każdego samorządu. W powiecie rypińskim także prowadzone są konsultacje. Odbyły się one m.in. w Sadłowie. Rozmawiano o opracowaniu, ewaluacji i wykorzystaniu mapy zagrożeń. Przy okazji omawiano stan bezpieczeństwa w poszczególnych gminach i w powiecie.

- W trakcie spotkania w Sadłowie uczestnicy poruszali sprawy związane z poprawą bezpieczeństwa na terenie ich gminy, a także sygnalizowali potrzebę częstszych kontaktów dzielnicowych z sołtysami. W najbliższych dniach zaplanowano kolejne spotkania - informuje mł. asp. Dorota Rupińska, oficer prasowy KPP w Rypinie.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.