Ewa Wachowicz poleca: przepisy na dania wigilijne cz. II
Oto druga część przepisów Ewy Wachowicz na wigilijne dania. Proponujemy: kapustę z grzybami, kaszę z grzybami, pierogi z kaszą i karpia w śmietanie. Ewa Wachowicz mieszka w Krakowie, a pochodzi z Klęczan w powiecie gorlickim. Dania, na które przepisy Wam podajemy, są na stole jurorki programu "Top Chef" i prowadzącej program "Ewa gotuje" w Polsacie.
Kapusta z grzybami - składniki:
1 kg kiszonej kapusty
100 g suszonych grzybów
2 liście laurowe
1 łyżka ziela angielskiego
Sól
Pieprz
Wykonanie:
Grzyby namoczyć w wodzie (najlepiej przez całą noc). Ugotować do miękkości. Wystudzić i drobno pokroić.
Kapustę kiszoną odcedzić. Posiekać. Włożyć do szybkowaru. Dodać grzyby, liście laurowe i ziele angielskie, zalać wodą spod grzybów. Gotować 15 minut. Dodać pokrojone grzyby i dokładnie wymieszać.
Kasza z grzybami - składniki:
500 g kaszy jęczmiennej perłowej
150 g suszonych grzybów
3 łyżki masła
sól
Wykonanie:
Grzyby zalać wrzątkiem i odstawić na noc. Namoczone grzyby wyłowić i włożyć do kaszy. Delikatnie zlać wodę spod grzybów (tak, by cały osad pozostał w garnku) i zalać nią kaszę. Dodać masło. Uzupełnić wodą do poziomu 2 cm powyżej kaszy. Posolić do smaku. Gotować na małym ogniu, aż kasza wchłonie cały płyn (ok. 20 minut). Uważać, by się nie przypaliła. W razie potrzeby dolać wodę. Podawać z wiórkami chłodnego masła.
Pierogi z kaszą gryczaną - składniki:
40 dag maki
1 szklanka cieplej wody
1 jajko.
Farsz:
20 dag ugotowanej kaszy gryczanej
25 dag białego sera
1 jajko
1 cebula
1 łyżka świeżej mięty
masło do smażenia
sól
pieprz
Wykonanie farszu:
Na patelni przysmażyć na maśle drobno posiekaną cebulę. W misce rozdrobić pałką biały ser i dodać ze złoconą cebulę. Wymieszać, po czym dorzucić wcześniej ugotowaną kaszę gryczaną. Wmalej miseczce rozmieszać widelcem jajko dodać do farsz. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać.
Wykonanie ciasta:
Na stolnice wysypać mąkę, zrobić na środku dołek i wlać do niego gorącą wodę. Nożem mąkę delikatnie zagarnąć do środka, żeby zaparzyć ciasto, po tym będzie miękkie i będzie się dobrze kleiło. Gdy na stolnicy powstaną „kluski”, znowu zrobić dołeczek i wbić do niego jajko. Delikatnie nożem połączyć wszystko i wyrobić ciasto.
Podsypując mąką rozwałkować ciasto na grubośc 3-4 mm. Po tym szklanką wykroić krążki, nałożyć farsz i lepić zgrabne pierożki, które gotujemy w osolonym wrzątku. Gdy pierogi wypłyną na wierzch, przez minutę jeszcze trzymać na ogniu, a po tym zahartować w zimnej wodzie i odcedzić na sicie. Podawać na podsmażonej na maśle cebulce.
Karp pieczony w śmietanie - składniki:
karp o wadze ok. 2 kg
sól
mąka
masło do smażenia
1 cebula
śmietanka 30 proc.
Opis przygotowania:
Karpia sprawić, podzielić na dzwonka, posolić, obtoczyć w mące. Usmażyć z obu stron na mocno rozgrzanym maśle.
Przełożyć do naczynia żaroodpornego (można też od razu smażyć w naczyniu, które nadaje się do pieczenia), posypać pokrojoną w piórka cebulą i zalać słodką śmietaną. Przykryć i zapiec w piekarniku (20-25 minut, temp. 180-200 st. C). Karp jest najlepszy, gdy podczas pieczenia utworzy się gęsty sos śmietanowo-cebulowy.